W zeszłym roku koncern BAE Systems ogłosił przejęcie przedsiębiorstwa Riptide Autonomous Solutions. Celem transakcji było przejęcie konstrukcji podwodnych systemów bezzałogowych (UUV) Riptide, a następnie ich dalsze rozwijanie w oparciu o zdolności koncernu w dziedzinach takich jak autonomia, nawigacja, łączność, przetwarzanie danych z sensorów czy walka elektroniczna. Teraz BAE Systems zaprezentował postępy, które poczynił w pracach nad tymi pojazdami podwodnymi.

Rodzina podwodnych systemów bezzałogowych Riptide obejmuje trzy pojazdy: Micro o średnicy 124 milimetrów i masie 11,3 kilograma, 1MP o średnicy 190 milimetrów i masie do 54,4 kilogramów oraz 2MP o średnicy 238 milimetrów i masie do 109 kilogramów. Te przenośne, małe bezzałogowe pojazdy podwodne są prostymi i elastycznymi platformami, które oferują znaczne możliwości, w tym zdolność do zanurzenia na dużą głębokość, znaczny zasięg, duża długotrwałość operowania i wysoka prędkość.

– Ponieważ działania połączone obejmujące każdą domenę stają się normą operacyjną amerykańskiego Departamentu Obrony, istnieje coraz większe zapotrzebowanie na platformy podwodne posiadające krytyczne wyposażenie i technologię autonomiczną – powiedział John Hogan, dyrektor działu Sensor Processing and Exploitation w BAE Systems. – Od czasu ogłoszenia przejęcia dokonaliśmy ogromnych postępów technologicznych i integracyjnych, dzięki czemu możemy służyć organom Departamentu Obrony, a także organizacjom handlowym, badawczo-rozwojowym i edukacyjnym, aby w przystępny kosztowo i fachowy sposób eksplorować obszary podwodne.

Etapy rozwoju systemu Riptide w ciągu ostatniego roku:

  • Nowy zakład produkcji seryjnej i prototypów o wartości wielu milionów dolarów, zbudowany w Plymouth w stanie Massachusetts, który znacznie zwiększa możliwości zarówno rozwoju pojazdów, jak i personelu, koncentrując się na linii produktów Riptide.
  • Model wyceny komercyjnej – ustanowiony w celu usprawnienia zakupu UUV poprzez zastosowanie standardowych konfiguracji systemu w zależności od misji.
  • W ciągu kilku miesięcy od przejęcia Riptide Autonomous Solutions zespół zademonstrował zintegrowane rozwiązanie podczas ćwiczenia „Advanced Naval Technology Exercise 2019”. Zaprezentowano efekt połączenia technologii autonomii i łączności na częstotliwości radiowej z niedawno nabytą platformą, pokazując łatwość integracji oraz możliwość zastosowania pod wodą technologii wcześniej stosowanej w lotnictwie.
  • Nowa fabryka i dodatkowe inwestycje własne doprowadziły do wielu kroków milowych, w tym przekształcania prototypów w systemy gotowe do produkcji. Micro UUV został ulepszony o nowe funkcje, ukończono prototyp 1MP UUV oraz ukończono projekt nowej generacji i prototyp pojazdu 2MP. Ponadto opracowano prototyp z możliwością działania na głębokości do 6 tysięcy metrów.

Zobacz też: Amerykanie rozwijają łączność za pomocą światła

(Informacja prasowa)

BAE Systems