Saab poinformował, że wszelkie prace związane z rozwojem Gripena E przebiegają zgodnie z harmonogramem. Szwedzki koncern planuje dostarczyć pierwsze seryjne samoloty tej wersji w trzecim kwartale 2019 roku. Pierwsze dwie maszyny trafią do brazylijskich i szwedzkich sił powietrznych.

W tej chwili prowadzone są próby w powietrzu z użyciem pierwszego prototypu. Według przedstawiciela Saaba wszystko idzie bardzo dobrze, a otrzymywane wyniki są lepsze od zakładanych. Do końca tego roku Saab dokończy również montaż drugiego prototypu.

Saab ma nadzieję, że sprawne opracowanie Gripena E oraz trzymanie się harmonogramu prac i dostaw zwiększy szanse samolotu na nowe kontrakty eksportowe. Wśród potencjalnych nabywców znajdują się Finlandia, Szwajcaria i Kanada.

Przy okazji szwedzka spółka wyraziła nadzieję na sfinalizowanie w tym roku kontraktów na Gripeny C/D, negocjowanych jeszcze w 2017 roku. Dyrektor Håkan Buskie powiedział, że różne wydarzenia polityczne u potencjalnych klientów wymusiły zmiany harmonogramów, ale wszystkie rozmowy nadal się toczą i firma jest optymistyczna co do ich zakończenia w tym roku. W tym kontekście nie padły żadne nazwy, ale wiadomo, że może chodzić między innymi o Słowację, Bułgarię czy Botswanę.

(flightglobal.com)

Saab