Williams Advanced Engineering pracuje nad wykorzystaniem rozwiązań znanych z wyścigów Formuły 1 do produkcji lekkich schronów. Badania prowadzone są we współpracy z brytyjskim ministerstwem obrony.

Bolidy Formuły 1 muszą być jednocześnie lekkie i wytrzymałe. Williams i agendy ministerstwa obrony – UK Defence Science and Technology Laboratory (Dstl) oraz Defence and Security Accelerator (DSA) – postanowiły spróbować wykorzystać rozwiązania opracowane na potrzeby samochodów wyścigowych do stworzenia nowej generacji przenośnych lekkich schronów i osłon.

Obiekty takie są obecnie wykonywane ze stali i stopów, ale dzięki zastosowaniu rozwiązań technicznych z Formuły 1 może uda się je zastąpić polimerami wzmacnianymi włóknami. Pod uwagę brane są włókna szklane, węglowe i aramidy. W planach jest również zastosowanie powłok pochłaniających promieniowanie podczerwone.

Osobną kwestią pozostaje cena takich schronów i osłon. W wypadku Formuły 1 wzmacniane polimery są stosowane na relatywnie małą skalę, natomiast wojsko szykuje zamówienia na dużą skalę. Szansa na obniżenie kosztów upatrywana jest w wykorzystaniu druku 3D.

Zobacz też: US Marine Corps testuje samonaprawiające się pojazdy

(army-technology.com)

Williams