Amerykańskie Dowództwo Badań, Rozwoju i Inżynierii pracuje nad taktyczną rzeczywistością rozszerzoną (Tactical Augmented Reality, TAR) dla żołnierzy indywidualnych. Pozwoli ona między innymi na precyzyjne lokalizowanie oddziałów sojuszniczych i przeciwnika. Ponadto zastąpi używane obecnie urządzenia do nawigacji satelitarnej i gogle noktowizyjne.

Urządzenie będzie miało formę wyświetlacza przeziernego w kształcie podobnym do noktowizorów. Dzięki temu żołnierze nie będą już musieli odrywać wzroku od terenu by spojrzeć na wyświetlacz GPS-a. Dokładnie rzecz ujmując to nie będą już posiadali żadnego dodatkowego GPS-a, ponieważ będzie on zintegrowany z TAR-em, a obraz nawigacji będzie wyświetlany na okularze przytwierdzonym do hełmu. Urządzenie będzie również zintegrowane z noktowizorem.

Dodatkowo TAR będzie bezprzewodowo połączony z tabletem znajdującym się w talii żołnierza oraz z umieszczonym na karabinie celownikiem w podczerwieni. Dzięki temu, kiedy żołnierz będzie celował w dany obiekt, na okularze wyświetli mu się obraz celu, a ponadto zostaną wyświetlone dodatkowe informacje jak na przykład odległość do celu. Ponadto urządzenie będzie miało podzielny ekran, więc gdy przykładowo karabin będzie skierowany do tylu, a żołnierz będzie patrzył do przodu, na ekranie będą mogły być wyświetlone oba widoki. Dzięki temu wystarczy, że żołnierz wystawi karabin nad murem czy zza rogu by uzyskać obraz sytuacji. Oczywiście będzie możliwość bezprzewodowego przekazywania obrazów od jednego żołnierza do drugiego. Obraz będzie można uzupełniać o informacje wpisane przez żołnierza na jego tablecie.

TAR 2

Głównym wyzwaniem było zmieszczenie ekranu o takich możliwościach do okularu o wymiarach 2,5 na 2,5 centymetra. Dzisiejsza technologia pozwala wyświetlać wyraźny obraz na ekranach wielkości smartfona, ale wymagania armii nie mogły być spełnione przez technologie dostępną od ręki. Prace nad miniaturyzacją trwały w wojskowych laboratoriach od 2008 roku. Po dwóch latach udało się osiągnąć dobre rezultaty z obrazem czarno-białym i monochromatycznym zielonym. Te systemy znalazły się już na wyposażeniu niektórych jednostek.

Obecnie trwają prace nad urządzeniem z wyświetlaczem w pełni kolorowym o jasności dostatecznie dużej by obraz był wyraźny przy świetle dziennym. W czasie przeprowadzonych testów żołnierze chwalili ostrość i kontrastowość obrazu. Nie wiadomo kiedy kolorowe wyświetlacze zostaną dostarczone do jednostek.

Czytaj też: Fiodor – rosyjski robot astronauta

(army.mil)

US Army
US Army