AeroVironment otrzymała w sumie 11,4 miliona dolarów w zamian za dostawę nowych, uniwersalnych systemów bezzałogowych Switchblade. Tym samym ogólna wartość zakupu uzbrojenia tego typu przez US Army wzrosła do 102,1 miliona dolarów. Kontrakt zawiera dostawę nowych systemów i utrzymanie już dostarczonych. Nie sprecyzowano jednak liczby dokupowanych egzemplarzy. Obecnie na wyposażeniu amerykańskiej armii i piechoty morskiej znajduje się ponad sto Switchbladów.

Powstanie bezzałogowców Switchblade wiązało się z problemami podczas działań w Afganistanie. Chodziło głównie o uzbrojenie oddziałów działających poza zasięgiem własnej artylerii. Amerykanie potrzebowali wówczas tańszej broni niż używane FGM-148 Javelin, która zapewniałaby precyzyjne uderzenia w nieprzyjaciela. W związku z tym AeroVironment zaproponowała konstrukcję niewielkiego i bardzo lekkiego bezzałogowego statku latającego krótkiego zasięgu. UAV tego typu miał zapewnić wsparcie ogniowe dla żołnierzy na poziomie plutonu.

Tak właśnie narodził się Switchblade. Dzięki swym rozmiarom do jego obsługi potrzeba jedynie jednego żołnierza. Zaletą jest szybki montaż i krótki czas rozmieszczenia na polu walki. W efekcie UAV jest zdolny bardzo szybko przekazywać żołnierzom dane wizualne na temat sytuacji na polu walki. Przekazywany obraz jest bardzo dokładny dzięki zastosowaniu bardzo cichego, prawie bezszelestnego silnika elektrycznego, co ogranicza zdolność do jego zlokalizowania. W razie potrzeby może również stać się maszyną bojową wykonującą misje podobne do tych, jakie wykonywali na Pacyfiku japońscy piloci-kamikaze. Po prostu dron sam staje się pociskiem dzięki umieszczeniu w nim głowicy z ładunkiem wybuchowym.

Bezzałogowiec może startować z różnych platform: pojazdów, takich jak samochody terenowe Humvee, transporterach opancerzonych lub bojowych wozach piechoty, a także okrętów czy po prostu z ziemi.

(defense-update.com; na zdjęciu amerykański żołnierz wysyłający do lotu zwiadowczego inny produkt firmy AeroVironment, RQ-11 Raven, fot. Sgt. 1st Class Michael Guillory, via Wikimedia Commons)