Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony potwierdził, że grupa rosyjskich inspektorów, zgodnie z założeniami Traktatu o Otwartych Przestworzach, rozpoczyna dziś loty obserwacyjne nad terytorium Łotwy i Estonii. Sześciodniowe loty odbędą się między 10 a 15 września, a maksymalny zasięg uzgodnionych tras lotniczych wyniesie 1600 km.

Na pokładzie samolotu An-30 rosyjscy eksperci skontrolują procedury użytkowania urządzeń systemu nadzoru i sprawdzą zgodność z istniejącymi danymi – stwierdził rzecznik.

W dniach 30 lipca-4 sierpnia analogiczne loty odbyła grupa amerykańska nad terytorium Federacji Rosyjskiej i Białorusią, a w kwietniu rosyjscy eksperci kontrolowali z przestworzy terytorium Stanów Zjednoczonych.

Traktat o Otwartych Przestworzach został podpisany 24 marca 1992 w Helsinkach, a wszedł w życie 1 stycznia 2002 roku. Głównym założeniem układu jest propagowanie otwartości i przejrzystości działań wojskowych poprzez loty obserwacyjne w przestrzeni powietrznej państw-sygnatariuszy. Porozumienie uważane jest za istotny element zaufania i bezpieczeństwa międzynarodowego. Sygnatariuszem traktatu jest również Polska.