US Army rozpoczęła testy prototypu systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu Interim Maneuver Short-Range Air Defense (IM‑SHORAD). Próby były opóźnione ze względu na problemy z oprogramowaniem związanym z integracją uzbrojenia z podwoziem transportera Stryker.

Zestaw przeciwlotniczy IM-SHORAD składa się z działka kalibru 30 milimetrów, wyrzutni pocisków ziemia–powietrze Stinger i wyrzutni pocisków Hellfire. Odpowiedzialny za program generał dywizji Robert Rasch stwierdził, że pojawiające się problemy nie są niczym niezwykłym w sytuacji integracji pocisku Hellfire – zwykle odpalanego z powietrza – i zmodernizowanego pocisku Stinger z nową wieżą.

– Mieliśmy kilkutygodniowy przestój, ale już dalej bardzo szybko realizujemy harmonogram i tym razem cały program rozwija się pomyślnie – powiedział generał Rasch.

IM-SHORAD otrzymał już wszystkie dopuszczenia do użytku i w tej chwili trwa szkolenie pierwszych żołnierzy w zakresie obsługi nowego uzbrojenia. Jak zastrzegł generał Rasch, w czasie cyklu prób można się spodziewać pojawiania się kolejnych elementów koniecznych do poprawienia. Szczególny nacisk będzie położony na interfejs, który musi jasno sygnalizować operatorowi, jaki rodzaj pocisku jest w danym momencie wybrany do użycia.

Jeśli od tej pory wszystko będzie postępowało już zgodne z planem, we wrześniu powinna zapaść decyzja odnoście uruchomienia produkcji seryjnej. Jednocześnie kierownictwo projektu już zastrzegło, że wcześniejsze informacje o zamówieniu serii informacyjnej składającej się z trzydziestu dwóch pojazdów mogą ulec zmianie.

Zobacz też: USAF rozpoczyna próby operacyjne laserów bojowych

(janes.com)

US Army