Zjednoczona Korporacja Stoczniowa poinformowała, że Stocznia Admiralicji w Sankt Petersburgu rozpoczęła próby stoczniowe okręty podwodnego B-603 Wołchow z napędem dieslowsko-elektrycznym projektu 636.3 Warszawianka. Testy potrwają około trzech miesięcy. W tym czasie specjaliści sprawdzą wszystkie systemy, zespoły i mechanizmy okręty. Kontroli poddane zostaną systemy nawigacji, łączności, urządzenia kontrolne i pomiarowe, uzbrojenie w postaci torped i pocisków, sonar i inne pomniejsze układy.

Po zakończeniu prób w stoczni okręt podwodny wyjdzie w morze i przejdzie próby nadzorowane przez budowniczego okręty. Następnie zaplanowano próby państwowe, które będą przepustką do przekazania marynarce i podniesienia bandery świętego Andrzeja na okrętowym kiosku.

Oczekuje się, że okręt podwodny trafi do arsenału marynarki w listopadzie 2020 roku, zaś do Floty Pacyfiku dołączy w 2021 roku. Nie jest jasne, kiedy dokładnie Wołchow lub Pietropawłowsk Kamczatskij uzyskają pełną gotowość operacyjną i rozpoczną działania na pełnym morzu.

Wołchow jest drugim z serii sześciu okrętów podwodnych, które Stocznia Admiralicji buduje dla rosyjskiej Floty Pacyfiku. Stępkę położono w lipcu 2017 roku, zaś zwodowano w grudniu 2019 roku Pierwszy okręt tego typoszeregu – Pietropawłowsk KamczatskijWojenno-morskoj fłot odebrała w grudniu 2019 roku.

1 listopada 2019 roku położono stępki pod dwie inne jednostki tego typu: Magadan i Ufa. Harmonogram zakłada zakończenie prac w 2022 roku i późniejsze wodowanie obu okrętów.

Zobacz też: Pociski hipersoniczne dla okrętów typu Virginia

(thediplomat.com, navyrecognition.com)

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej