Samolot Su-27UB wojsk lotniczych Ukrainy rozbił się wczoraj około godziny 17.00 na terytorium obwodu winnickiego. Obaj piloci – Ukrainiec i Amerykanin należący do Lotniczej Gwardii Narodowej – zginęli na miejscu.

Rozbita maszyna nosiła numer Niebieski 70 i wchodziła w skład 831. Brygady Lotnictwa Taktycznego z Myrhorodu. Ukraińcy ujawnili, że ich pilot to 46-letni pułkownik Iwan Petrenko, wiceszef Dowództwa Lotniczego Wschód, które odpowiada za obszar, na którym trwa wojna domowa. Tożsamości Amerykanina jak dotąd nie ujawniono.

Amerykańscy lotnicy przybyli na Ukrainę 7 października, aby wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach „Clear Sky 2018”. Pilot, który zginął w tym wypadku, był prawdopodobnie pilotem jednego z myśliwców F-15 Eagle odbywających swoją pierwszą w historii wizytę na terytorium naszego wschodniego sąsiada.

Aktualizacja (18.10): Ujawniono tożsamość zabitego Amerykanina. Był to podpułkownik Seth Nehring ze 194. Eskadry Myśliwskiej Lotniczej Gwardii Narodowej stanu Kalifornia.

Zobacz też: Ukraińcy zaprezentowali bwp BMP-M1S

(unian.info, aviation-safety.net)

Chris Lofting, GNU Free Documentation License, Version 1.2