Brytyjska marynarka wojenna udostępniła zdjęcia niszczyciela HMS Diamond typu 45 towarzyszącego rosyjskiemu okrętowi zwiadowczemu Jantar idącemu przez kanał La Manche. Jantara obserwował także śmigłowiec Wildcat z 815. Eskadry Lotnictwa Morskiego z RNAS Yeovilton.

Diamond zbliżył się do rosyjskiego okrętu 1 czerwca o 9.00 rano. Wyszedł mu na spotkanie z Portsmouth w mglisty wieczór 30 maja. Jantar kieruje się obecnie z powrotem do Rosji. Przed wejściem na kanał La Manche znajdował się na Zatoce Biskajskiej, gdzie obserwowała go marynarka francuska.

– Dla Royal Navy to rutynowa robota – mówił później dowódca HMS Diamond, komandor porucznik Ben Keith. – Moja załoga jest dobrze wyszkolona i gotowa w krótkim czasie rozpocząć wykonywanie takiego zadania.

(Fot. LPhot Kyle Heller / UK MOD © Crown copyright 2018)

Rosjanie klasyfikują 108-metrowego Jantara jako okręt oceanograficzny. W praktyce jest on jednak okrętem zwiadowczym, dysponującym bogatą aparaturą dwojakiego – wojskowego i cywilnego – zastosowania. W skład jego wyposażenia wchodzą dwa bezzałogowe pojazdy podwodne, zdolne do wykonywania zdjęć dna morskiego i infrastruktury podmorskiej w wysokiej rozdzielczości, a także do podejmowania przedmiotów z dna.

Z tego względu w ubiegłym roku Władimir Putin zaproponował władzom argentyńskim skierowanie Jantara do udziału w poszukiwaniach zaginionego okrętu podwodnego San Juan. Akcję ratunkową przerwano, zanim Jantar zdołał dotrzeć na południowy Atlantyk.

Zobacz też: Początek prób morskich drugiego chińskiego lotniskowca

(mod.uk)

LPhot Kyle Heller / UK MOD © Crown copyright 2018