Admirał Philip Jones objął stanowisko Pierwszego Lorda Morskiego, zastępując admirała George’a Zambellasa, który odszedł na zasłużoną emeryturę po trzydziestu pięciu latach służby dla Królewskiej Marynarki Wojennej. W ceremonii wzięli udział szef operacji morskich Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych admirał John Richardson, szef Straży Wybrzeża Stanów Zjednoczonych admirał Paul Zukunft i szef sztabu francuskiej marynarki wojennej admirał Bernard Rogel.

Uroczystość odbyła się 8 kwietnia na pokładzie HMS Victory, okrętu flagowego Royal Navy i Pierwszego Lorda Morskiego, w Portsmouth. Admirał Zambellas formalnie przekazał dowództwo nad ponad 30 tysiącami marynarzy, prawie dziewięćdziesięcioma okrętami wojennymi, w tym atomowymi okrętami podwodnymi, i flotą okrętów pomocniczych, lotnictwem marynarki i królewską piechotą morską. Admirał Philip Jones będzie sprawował nową funkcję przez trzy lata i w tym czasie stanie przed wyzwaniem wprowadzenia do służby lotniskowca HMS Queen Elizabeth i pozytywnego zakończenia prób morskich siostrzanego HMS Prince of Wales. Za jego kadencji po raz pierwszy z brytyjskiego lotniskowca wzbiją się w powietrze F-35B.

– Mamy względem sir George’a ogromny dług wdzięczności, dzięki jego wizji i przywództwu potencjał Royal Navy uległ dużemu wzmocnieniu, a wraz z tym nasza wiara w siebie. Jest to dziedzictwo, które przetrwa próbę czasu – powiedział admirał Jones.

Admirał Zambellas rozpoczął służbę w Royal Navy we wrześniu 1980 roku i służył jako pilot śmigłowca Sea King. Następnie dowodził trzema okrętami wojennymi, w tym fregatą HMS Chatham. Stojąc na czele jego załogi, wziął udział w ewakuacji ludności brytyjskiej, obywateli innych państw Unii Europejskiej i Brytyjskiej Wspólnoty Narodów z Sierra Leone w maju 2000 roku. Pierwszym Lordem Morskim i jednocześnie szefem sztabu brytyjskiej marynarki wojennej został w kwietniu 2013 roku.

Admirał Jones wstąpił do marynarki w 1978 roku, dwa lata wcześniej od Zambellasa. Brał udział w konflikcie o Falklandy, służąc wtedy na pokładzie okręty desantowego-doku HMS Fearless, co czyni go jednym z nielicznych weteranów konfliktu pozostających nadal w służbie. Następnie dowodził fregatami HMS Beaver i HMS Coventry. Od 2013 roku sprawował funkcję dowódcy floty i zastępcy szefa sztabu marynarki wojennej.

(royalnavy.mod.uk; na zdjęciu Admirał Philip Jones obejmujący stanowisko Pierwszego Lorda Morskiego, fot. Royal Navy, na licencji Open Government Licence v1.0)