Wiele miesięcy temu pisaliśmy o przepisie na zaopatrywanie oddziałów amerykańskich wojsk lądowych przez ostrzał moździerzowy. Okazuje się, że na podobny pomysł wpadli Brytyjczycy, z tą różnicą, że ich „logistyczna nawała ogniowa” miałaby pochodzić z luf artylerii okrętowej.

Wspominana przez nas koncepcja Royal Marines na wyposażenie żołnierza przyszłości zawiera informacje o takim właśnie rozwiązaniu. Głównym elementem systemu miałby być zasobnik o nazwie Sycamore (co po angielsku oznacza klon jawor), mający cechy zmniejszonej wykrywalności. Miałby on być wystrzeliwany z dział elektromagnetycznych okrętów wojennych, dysponując zasięgiem rzędu 160 kilometrów.

Choć główna część urządzenia (na ilustracji) przypomina zwykły pocisk artyleryjski, po wystrzeleniu, w fazie opadania ku ziemi, w jego tylnej części rozwijają się dwa zestawy elastycznych, przeciwbieżnie wirujących piór. Stabilizatory te wyhamowują pojemnik i wyciszają jego upadek. Dodatkowo wytworzoną przez ich ruch i zmagazynowaną w akumulatorze energię, oprócz zasilania układu naprowadzania, można potem wykorzystać na opuszczenie przez opróżniony zasobnik strefy lądowania.

Na razie brytyjskie ministerstwo obrony nie podaje, jakie miałyby być masa własna, ładowność i wymiary zasobnika Sycamore. Źródło oznajmia jedynie, że byłby on wystarczająco duży, aby pomieścić komandosa Royal Marines. Z uwagi na zjawiska natury fizycznej towarzyszące strzelaniu komentarz taki należy chyba uznać wyłącznie za przejaw specyficznego wyspiarskiego poczucia humoru.

Zobacz też: Indie: Próby zaopatrywania okrętów z Iła-38

(royalnavy.mod.uk)

Royal Navy