Przedsiębiorstwo Rotor Maxx Support Limited ogłosiła, że udało się jej odkupić wycofywane ze służby kanadyjskie śmigłowce CH-124 Sea King. Przetarg dotyczył piętnastu egzemplarzy, a także bogatego pakietu części i narzędzi.

RMS mówi sama o sobie, że jest liderem w kwestii obsługi śmigłowców rodziny S-61/H-3 i że doskonale wie, jak zapewnić swoim nowym/starym maszynom długą i bezpieczną służbę w przyszłości. Planowana jest ich modernizacja, po której zostaną zaoferowane użytkownikom zarówno wojskowym, jak i cywilnym. Obecnie we flocie RMS znajduje się osiem cywilnych S-61.

Sea Kingi służyły w barwach Royal Canadian Air Force i Royal Canadian Navy przez pięćdziesiąt pięć lat. Wykorzystywano je do zadań ZOP i SAR, a także do niesienia pomocy humanitarnej, zwalczania przemytu i kontrolowania stanu zanieczyszczenia środowiska.

Długo ważyły się ich przyszłe losy. Od dawna było wiadomo, że część będzie zachowana jako pomniki i eksponaty muzealne, a część zostanie zaoferowana na sprzedaż, ale nie było pewności, czy znajdzie się kupiec.

Zobacz też: Ukraina prawdopodobnie kupi pojazdy opancerzone od Kanady

(verticalmag.com, shephardmedia.com)

US Navy / Mass Communication Specialist 1st Class Joseph M. Buliavac