Na przełomie czerwca i lipca dokona się szósta rotacja amerykańskich oddziałów stacjonujących w Europie w ramach misji „Atlantic Resolve”. Operacja zapoczątkowana po rosyjskiej napaści na Ukrainę polega na wzmocnieniu US Army Europe przez zmieniające się co kilka miesięcy oddziały przybywające ze Stanów Zjednoczonych.

2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy z 3. Dywizji Piechoty z Fort Stewart w Georgii zastąpi w Europie 2. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy z 1. Dywizji Kawalerii. Oddziały z 3. Dywizji są w Europie już od lutego, bo miały wziąć udział w manewrach „Defender Europe 20”, które zostały ograniczone z powodu pandemii. Restrykcje w przemieszczaniu się spowodowały, że oddziały zostały już w Europie.

Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy tworzy między innymi około 3500 żołnierzy, ponad osiemdziesiąt czołgów podstawowych Abrams, 125 bojowych wozów piechoty Bradley, czterdzieści wozów dowodzenia M1068 Standard Integrated Command Post System Carrier, piętnaście haubic samobieżnych M109A6 Paladin, dziesięć wozów wsparcia ogniowego M7 Bradley i piętnaście transporterów moździerzy M1064. Całością dowodzi pułkownik Patrick O’Neal.

Drugą część oddziałów amerykańskich stanowi komponent lotniczy wojsk lądowych. Brygada Lotnicza 101. Dywizji Powietrznodesantowej z Fort Campbell w Kentucky zastąpi Brygadę Lotniczą 3. Dywizji Piechoty. Żołnierze 101. Dywizji zaczęli pojawiać się w Europie w drugiej połowie czerwca, a ich sprzęt w lipcu zostanie dostarczony do portów La Rochelle we Francji i Aleksandrupoli w Grecji.

Wszyscy żołnierze skierowani do Europy przejdą w Stanach Zjednoczonych badania na obecność koronawirusa. Testy zostaną powtórzone po przylocie do Norymbergi. Następnie żołnierze zostaną skierowani na poligon Grafenwöhr, gdzie będą się wdrażali do służby, jednocześnie przechodząc dwutygodniową kwarantannę przed dalszym przemieszczaniem się po Europie. Po zakończeniu kwarantanny udadzą się do portów, aby odebrać sprzęt, i skierują się do wyznaczonych miejsc dyslokacji.

Brygada lotnicza składa się między innymi z około 2000 żołnierzy, pięćdziesięciu śmigłowców UH-60 i HH-60 Black Hawk, czterech śmigłowców CH-47 Chinook, dwudziestu pięciu śmigłowców AH-64 Apache oraz ponad 1800 pojazdów i elementów innego wyposażenia. Brygadą dowodzi pułkownik Matthew Weinshel.

Zobacz też: Abramsy dla Kuwejtu

(army.mil)

US Army / Eben Boothby