Amerykanie dokonali rotacji swoich F-16 stacjonujących w Łasku. Samoloty oraz około stu pięćdziesięciu żołnierzy do ich obsługi pochodzą z 510. Eskadry Myśliwskiej z bazy Aviano we Włoszech. Nie wiadomo dokładnie ile samolotów przyleciało, ale w poprzedniej zmianie było ich dwanaście.

W ciągu nadchodzących tygodni Amerykanie wezmą udział w licznych ćwiczeniach międzynarodowych w tym w odbywających się w Czechach manewrach Ample Strike, w których weźmie udział jedenaście państw. Ćwiczenia te mają zwiększyć interoperacyjność w dziedzinie bliskiego wsparcia lotniczego.

Należące do USAF F-16 pojawiły się w Polsce z powodu wzrastającego napięcia między NATO a Rosją spowodowanego wojną na Ukrainie. Poza rotacją kontyngentu amerykańskiego w Polsce, od początku września nastąpiła także zmiana państw biorących udział w misji Baltic Air Policing, gdzie Polska, Dania, Francja i Wielka Brytania zostały zastąpione przez Portugalię, Kanadę, Niemcy i Holandię. F-16 z tego ostatniego kraju stacjonują w Malborku.

(janes.com, fot. autor)