W następstwie kolizji między amerykańskim niszczycielem USS John S. McCain a liberyjskim zbiornikowcem, do której doszło 21 sierpnia, okręt marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych został wyłączony ze służby na czas remontu w Japonii. Jest to kolejne osłabienie 7. Floty po wypadku niszczyciela USS Fitzgerald w czerwcu tego roku.

Obie jednostki służyły 15. Eskadrze Niszczycieli i były elementami systemu przeciwrakietowego Aegis Ballistic Missile Defense System. W obliczu mocno napiętej sytuacji na Półwyspie Koreańskim, spowodowanej licznymi próbami rakietowymi dokonywanymi przez komunistyczne władze Korei Północnej, podjęto decyzję o wysłaniu dwóch dodatkowych okrętów na Daleki Wschód.

Z bazy w Norfolku oddelegowano krążownik rakietowy USS Monterey, a z Pearl Harbor na Hawajach – niszczyciel USS O’Kane. Okręty będą wspierały 7. Flotę przez około pół roku.

Do przetasowań doszło także w kręgach dowództwa: posadę utracili dowódca 70. Grupy Zadaniowej oraz dowódca eskadry niszczycieli. Obaj zostali zwolnieni przez nowego zwierzchnika 7. Floty.

Zobacz też: Lotnik na czele Dowództwa Pacyfiku?

(defensenews.com defenseworld.net)

US Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Joshua Fulton