Rzecznik rosyjskiego Wschodniego Okręgu Wojskowego Aleksandr Gordiejew powiedział we wtorek, że pierwsze rosyjsko-laotańskie ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem „Łaros-2019” odbędą się w grudniu w Laosie. Siły zbrojne obu krajów powołały już zespoły robocze, które zajęły się organizacją konferencji w sprawie kluczowych ustaleń, w tym scenariuszy i sposobu prowadzenia ćwiczeń. Dotychczas przedyskutowano jedynie węzłowe kwestie, w tym wybór kryptonimu, pod którym odbywać się będą manewry.

Ponadto ustalono ramy czasowe wraz z kluczowymi założeniami, głównymi zadaniami i etapami ich realizacji. Rosja będzie reprezentowana na ćwiczeniach przez specjalistów do spraw logistyki i załogi czołgów z jednostek pancernych stacjonujących w Kraju Zabajkalskim. Laos z kolei desygnuje dużą ilość sprzętu wojskowego mającego radziecki rodowód, w tym czołgi podstawowe T-55 (na zdjęciu).

Jednym z głównych celów wspólnych ćwiczeń jest rozszerzenie dwustronnej współpracy wojskowej, w tym w dziedzinie walki z międzynarodowym terroryzmem.

Zorganizowanie wspólnych manewrów zapowiadano już wcześniej, pierwszy raz w styczniu, gdy poinformowano, że w 2019 roku rosyjskie siły zbrojne wezmą udział w ćwiczeniach z dziewięcioma państwami: Indiami, Pakistanem, Egiptem, Algierią, Tadżykistanem, Mongolią i Laosem.

Wraz z początkiem roku współpraca na linii Moskwa–Wientian nabrała tempa. Wówczas z Laosu do Rosji dotarło trzydzieści czołgów T-34, z których później sformowano batalion stacjonujący w podmoskiewskim Naro-Fomińsku i pozostający w dyspozycji 4. Gwardyjskiej Kantiemirowskiej Dywizji Pancernej.

Jednocześnie pojawiła się informacja, że rosyjscy saperzy przebywający w Laosie oczyścili z niewybuchów obszary o powierzchni pięćdziesięciu dwóch hektarów. Zespół do spraw likwidacji min i innych materiałów wybuchowych pracował w dystrykcie Khamkheuth, położonym w prowincji Bolikhamxai w centralnej części kraju.

Zobacz też: Rosja rozpoczęła dostawy T-72B1 do Laosu

(tass.com, xinhuanet.com)

Khamlabouttavong, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International