W czwartek ruszyły wspólne manewry indyjskiej marynarki wojennej i rosyjskiej Floty Oceanu Spokojnego o kryptonimie INDRA 2014. Głównym miejscem ćwiczeń była Zatoka Piotra Wielkiego w pobliżu Władywostoku.

Zespół indyjskich okrętów w składzie: niszczyciel Ranvijay, fregata Shivalik i tankowiec floty Shakti, dotarł do Rosji już w poniedziałek 14 lipca. Główna faza ćwiczeń trwała od czwartku do soboty, lecz indyjskie jednostki pozostaną we Władywostoku do 23 lipca. Głównym przedmiotem manewrów były operacje antyterrorystyczne i polepszanie wzajemnej interoperacyjności. W ich trakcie okręty prowadziły strzelania artyleryjskie i rakietowe oraz ćwiczyły współpracę z lotnictwem i śmigłowcami pokładowymi. Stronę rosyjską reprezentowały krążownik Wariag, niszczyciel Admirał Winogradow, okręt desantowy Piereswiet i jednostki pomocnicze.

To już siódma edycja manewrów INDRA, które po raz pierwszy zorganizowano w maju 2003 roku. Z Władywostoku indyjski zespół uda się na Pacyfik, aby wziąć udział w indyjsko-japońsko-amerykańskich ćwiczeniach MALABAR. Coroczne manewry odbywają się w pobliżu Okinawy od roku 2007, a poza wymienionymi państwami często uczestniczą w nich jeszcze Australia i Singapur.

(naval-technology.com)