Według dyrektora generalnego Rosoboroneksportu Anatolija Isajkina w ciągu ostatnich dwunastu lat konsorcjum sprzedało do krajów Ameryki Łacińskiej uzbrojenie warte czternaście i pół miliarda dolarów. Rosjanie wciąż mają jednak nadzieję na polepszenie tych statystyk poprzez nowe kontrakty. W tym celu zaprezentują się na peruwiańskich targach zbrojeniowych SITDEF PERU-2013.

Wystawa odbędzie się w dniach od 15 do 19 maja w stolicy Peru, Limie. Udział w niej weźmie jedenastu rosyjskich wystawców, a także największy z nich, czyli właśnie Rosoboroneksport.

Rosjanie zaprezentują zmodernizowany egzemplarz czołgu podstawowego T-90S (wersja eksportowa). Według szefa rosyjskiej delegacji Siergieja Ładygina maszyny będą sztandarowym towarem podczas imprezy. Ich prezentacja jest odpowiedzią na zainteresowanie peruwiańskich wojskowych wyrażone podczas wizyty w Rosji w zeszłym roku.

Pozostały sprzęt wojskowy, który zostanie pokazany na rosyjskiej powierzchni wystawowej, to pojazdy opancerzone z rodziny Tigr, wielozadaniowe ciężarówki Ural, ręczne systemy przeciwlotnicze Igła oraz wojskowe śmigłowce transportowe Mi-171.

Zmodyfikowany T-90S jest wyposażony w silnik o zwiększonej mocy, który pozwala pojazdowi na osiągnięcie prędkości ponad sześćdziesięciu kilometrów na godzinę na zwykłej drodze. Na trudnym terenie T-90MS może się poruszać z prędkością do czterdziestu pięciu kilometrów na godzinę. W egzemplarzu zmodyfikowano systemy kontroli ognia oraz nawigacji. Jest on również wyposażony w system ochrony aktywnej TSzU-1-7 Sztora, którego zadaniem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa trafienia przez rakietowe pociski przeciwpancerne.

Jego uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata 2A46M-4 kalibru 125 mm. Uzupełnia ją m.in. sprzężony z wieżyczką, zdalnie sterowany karabin maszynowy PKT lub PKTM kalibru 7,62 mm.

Rosja, drugi po Stanach Zjednoczonych największy na świecie eksporter broni, stara się rozszerzyć swoje rynki zbytu w krajach Ameryki Południowej poprzez włączenie Peru do stałego grona klientów. W jego skład wchodzą obecnie Wenezuela, Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Urugwaj i Ekwador.

(en.rian.ru)