Dowództwo rosyjskich sił powietrznych podjęło decyzję o zawieszeniu lotów wszystkich bombowców Tu-95MS i samolotów transportowych An-22, po tym jak w końcówce roku 2010 maszyna tego drugiego typu rozbiła się powodując śmierć 12 członków załogi.

Decyzja o zawieszeniu lotów tych samolotów sugeruje, że najbardziej prawdopodobną przyczyna niedawnej katastrofy była usterka turbośmigłowego silnika Kuzniecow NK-12 – największego silnika tego typu na świecie. „Aby nadal bezpiecznie użytkować te samoloty, z których oba używają tego silnika, siły powietrzne podjęły decyzję o zawieszeniu ich lotów do czasu ostatecznego wyjaśnienia przyczyn katastrofy” – powiedział przedstawiciel rosyjskiego lotnictwa.

28 grudnia An-22 wystartował z Worożena i leciał na lotnisko Migałowo w obwodzie Twerskim, ale zniknął z ekranu radaru kilka minut po starcie. Wrak maszyny został odnaleziony w okolicach wioski Czerwony Październik położonej około 100 kilometrów od Tuły.

An-22 pozostaje największym na świecie samolotem turbośmigłowym. W lotnictwie rosyjskim służy ich jeszcze około 45 sztuk, z czego większość ma już ponad 40 lat.

(air-attack.com)