Rosyjskie roboty Nieriechta i Soratnik wzięły udział w ćwiczeniach w rejonie Moskwy. Przypadek jest szczególny z kilku powodów.

Był to pierwszy raz kiedy roboty uczestniczyły w manewrach organizowanych przez naczelne dowództwo rosyjskich wojsk lądowych. Roboty prowadziły rozpoznanie na rzecz oddziałów zmechanizowanych, a także zapewniały im wsparcie ogniowe. Ponadto lądowe bezzałogowce współdziałały z dronami.

Nieriechta to uniwersalna platforma i jeden z najczęściej pokazywanych w rosyjskich mediach bojowych robotów. Może być wyposażona w moduł rozpoznawczy z głowicą optoelektroniczną lub bojowy z wielkokalibrowym karabinem maszynowym Kord. Ponadto przewidziane są jeszcze konfiguracja transportowa i torująco-saperska.

Z kolei Soratnik (na zdjęciu) jest nieco większy i ma lepsze charakterystyki trakcyjne. Na forum Armija-2016 prezentowano wariant uzbrojony w karabin maszynowy Kord kalibru 12,7 milimetra lub granatnik automatyczny AG-17. Dodatkowe uzbrojenie stanowią cztery jednorazowe granatniki.

Oba roboty są uważane za konkurencyjne pojazdy. Sugeruje to, że wspomniane na początku ćwiczenia mogły miech charakter testów porównawczych.

Zobacz też: Rosja ujawnia robota bojowego

(armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International