Rosja zamierza wybudować dwie instalacje rakiet zaliczanych do systemu S-500. Przedsiębiorstwo „Almaz-Antej” dostało niewiele czasu na wywiązanie się ze złożonego zamówienia. Pierwsze dostawy i wejście do służby planuje się na 2015 r. Jednak według ekspertów, może być to nawet rok 2017. Bardziej prawdopodobne jest to, iż w 2015 r. pierwsze prototypy rozpoczną serię testów, która wykaże ich przydatność do służby operacyjnej.

System ten zaprojektowany jest w celu przechwytywania międzykontynentalnych pocisków balistycznych o zasięgu ponad 3,5 tys. km oraz wykrywania i obrony przed systemami AWACS. Jeśli chodzi o jego parametry, to będzie on zdolny do przechwytywania pocisków w zasięgu 600 km, a jego pułap będzie wynosił 40 km. Będzie on zdolny równocześnie przechwycić do 10 celów. Obecnie system ten jest na etapie badań i rozwoju. Pracujący nad nim technicy musieli zmierzyć się z serią wyzwań dotyczących głównie szeroko pojętej elektroniki.

Zdaniem wojskowych rozwiąże on problemy z rosyjskim systemem obrony powietrznej. Stanie się kręgosłupem, jeśli chodzi o zaawansowane systemy defensywne i ich unifikację.

(RIA Novostii, http://www.missilethreat.com)