Dwa rosyjskie okręty opuściły port w Sewastopolu na Krymie i zmierzają w stronę cieśnin czarnomorskich. O dyslokacji korwety rakietowej Zielonyj Doł projektu 21631 (typ Bujan-M) i trałowca oceanicznego Kowrowiec projektu 266-M (typ Akwamarin-M) poinformował rzecznik prasowy Floty Czarnomorskiej, kapitan pierwszej rangi Wiaczesław Truchaczow.

Rosjanie podkreślają, że okręty będą realizować zaplanowane działania w ramach grupy zadaniowej na Morzu Śródziemnym. Zaznaczyli również, że rozmieszczenie okrętów jest wynikiem standardowej rotacji sił morskich na tym akwenie.

Podkreśla się, że Zielonyj Doł będzie po raz pierwszy wykonywał zadania na Morzu Śródziemnym. Okręt ten zbudowany dla rosyjskiej Floty Czarnomorskiej przez stocznię w Zielenodolsku przybył do sewastopolskiego portu wojskowego w listopadzie 2015 roku. Kowrowiec realizował zaś już zadania na Oceanie Atlantyckim i w Zatoce Perskiej. Załogi obu okrętów nie mają ani chwili wytchnienia. W dniach 8–12 lutego 2016 roku brały udział w ćwiczeniach floty na Morzu Czarnym, które sprawdzały gotowość bojową sił morskich Południowego Okręgu Wojskowego Federacji Rosyjskiej. Bardziej napracowała się załoga Kowrowca, uczestniczącego w ćwiczeniach sił zwalczania okrętów podwodnych, stanowiących odpowiedź na ćwiczenia NATO na tym samym akwenie.

(navyrecognition.com; na zdjęciu Grad Swijażsk, fot. Mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International, via Wikimedia Commons)