Fińskie ministerstwo obrony oskarżyło Rosję o naruszenie przestrzeni powietrznej Finlandii przez dwa myśliwce Su-27. Dwa samoloty miały wlecieć w fińską przestrzeń powietrzną 28 lipca około godziny 14.00 nad Zatoką Fińską w rejonie Helsinek.

Rzeczniczka prasowa fińskiego ministerstwa obrony Nina Hyrsky poinformowała, że rosyjskie myśliwce prawdopodobnie wleciały w fińską przestrzeń powietrzną na około pół kilometra i leciały w niej przez dwie minuty. Do przechwycenia i identyfikacji wzrokowej naruszycieli poderwano myśliwce F/A-18. Incydent jest badany przez fińską straż graniczną.

Każdego roku dochodzi do kilku podobnych zdarzeń. Notabene nie tylko rosyjskie samoloty naruszają fińską przestrzeń powietrzną. Wiosną ubiegłego roku taki błąd popełniła maszyna należąca do wojsk lotniczych Portugalii.

Rosyjskie myśliwce rutynowo wykonują przeloty między obwodem leningradzkim a obwodem kaliningradzkim, lecąc nad Bałtykiem i wykorzystując wąski pasek międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Zatoką Fińską. Rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło w oświadczeniu, że lot przebiegał zgodnie z wyznaczoną i uzgodnioną wcześniej trasą, a piloci przez cały czas pozostawali w kontakcie z kontrolerami ruchu lotniczego.

Zobacz też: Początek kolejnej serii prób A-100

(newsnowfinland.fi, yle.fi)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International