Jak poinformowała rosyjska agencja RIA-Nowosti, powołując się na wypowiedzi przedstawicieli, Rosja jest gotowa do sprzedaży myśliwców Su-30 i innych nowoczesnych samolotów do krajów afrykańskich.
Wiceszef Rosoboroneksportu Aleksandr Michejew powiedział, że zostanie podpisane szereg umów na dostawy sprzętu do krajów takich jak Uganda, Angola, Etiopia. Kontrakty te powinny również zawierać klauzule dotyczące programów szkolenia personelu oraz obsługi posprzedażnej.

W tym roku Rosja dostarczyła do Ugandy sześć wielozadaniowych myśliwców Su-30MK2. Co więcej, państwa znajdują się obecnie w fazie rozmów nad intensyfikacją współpracy. Uganda wyraziła zainteresowanie zakupem kolejnych sześciu samolotów tego typu.

Innym kierunkiem rosyjskiego eksportu broni jest Ghana, z którą również w obecnym roku Rosjanie podpisali kontrakt na dostawę sześciu Mi-17. Pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone do Ghany jeszcze w tym roku. Równolegle toczą się rozmowy o utworzeniu centrum obsługi śmigłowców w tym oraz innych państwach Afryki. Pozwoliłoby to na szybsze naprawy tych jednostek oraz stałe zwiększanie współpracy.

W poprzednim tygodniu rosyjskie media podały, że Rosja i Republika Południowej Afryki prowadzą zaawansowane negocjacje na temat możliwości wspólnego rozwoju produktów związanych z obronnością. Zakres współpracy miałby obejmować takie dziedzinie jak produkcja sprzętu radarowego i silników rakietowych.

(en.rian.ru)