– Rosyjskie strategiczne bombowce dalekiego zasięgu będą wykonywać regularne loty patrolowe, poczynając od Oceanu Arktycznego poprzez Morze Karaibskie do Zatoki Meksykańskiej – oświadczył minister obrony Siergiej Szojgu.

Deklaracja szefa resortu obrony Federacji Rosyjskiej była reakcją na oskarżenia Philipa Breedlove’a kierowane pod adresem Rosjan. Naczelny dowódca sił NATO w Europie stwierdził, że rosyjskie wojską znajdują się we wschodniej części Ukrainy i jest to już obecność jawna. Rosjanie bardzo szybko odrzucili te zarzuty, nazywając je „gołosłownymi”, i zapowiedzieli powrót do rutynowych lotów patrolowych, podobnych do tych, które prowadzili w czasie zimnowojennej rywalizacji.

– Rosyjskie bombowce dalekiego zasięgu będą latać wzdłuż lądowych granic Rosji i nad Oceanem Arktycznym. Jednak naszym zadaniem będzie zaznaczenie obecności wojskowej nad zachodnim Atlantykiem i wschodnim Pacyfikiem, włączając Karaiby i Zatokę Meksykańską – przekazał mediom Szojgu. Biorąc pod uwagę dwie ostatnie lokalizację będziemy mieć do czynienia z precedensem historycznym, o ile dojdzie do zrealizowania tego pomysłu. Nigdy wcześniej rosyjskie bombowce nie patrolowały przestrzeni powietrznej nad Zatoką Meksykańską. Problemem, z którym już teraz Rosjanie chcą się uporać, pozostanie konieczność zatankowania samolotu w czasie tak długiego lotu. Podobno toczą się rozmowy z władzami niektórych krajów w regionie (Nikaragui, Wenezueli, Kuby), których przedmiotem jest uzyskanie zgody na korzystanie w tym celu z baz lotniczych.

Oznacza to niejako powrót do działań z czasów zimnej wojny. Wówczas rosyjskie strategiczne bombowce nuklearne wykonywały regularne patrole nad całym Atlantykiem i Pacyfikiem. Upadek Związku Radzieckiego i problemy finansowe jego sukcesorki doprowadziły do ograniczenia w projekcji siły. Loty patrolowe wznowiono dopiero za kadencji prezydenta Władimira Putina.

(foxnews.com; na zdjęciu Tu-95 oraz Ił-78 podczas symulacji tankowania, fot. Alex Pereslavtsev, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2, via Wikimedia Commons)