Rosyjskie media i irański dysydent Babak Taghvaee informują, że odżywa sprawa wykorzystania irańskiej bazy lotniczej Hamadan przez rosyjskie bombowce strategiczne. W tej kwestii rosyjskie ministerstwo obrony miało już wystosować oficjalny wniosek do Teheranu. Do wiarygodności tej informacji należy podejść bardzo ostrożnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ostatni wydarzenia związane ze spotkaniem Su-24 z francuską fregatą Aquitaine i wzrostem napięcia między Rosją a Zachodem.

Nie należy jej przekreślać, gdyż plany wykorzystania 3. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Hamadanie nie pojawiają się po raz pierwszy. W 2016 roku analizowano możliwość używania rosyjskich lotnisk do wykonywania lotów nad Syrię, ale ostatecznie z takiego rozwiązania zrezygnowano. Wpływ na to miało ostateczne zatwierdzenie porozumienia w sprawie bazy lotniczej Humajmim w Syrii. W październiku 2016 roku obie izby rosyjskiego parlamentu ratyfikowały umowę z Damaszkiem, formalizującą kwestię rozlokowania rosyjskich sił zbrojnych.

Należy przypomnieć, że baza Hamadan już wcześniej służyła Rosjanom do prowadzenia nalotów bombowych na cele samozwańczego Państwa Islamskiego. Do pierwszego lotu bojowego bombowców Tu-22M3 z bazy w Iranie doszło w sierpniu 2016 roku, niebawem po ich przemieszczeniu na irańskie terytorium. Do sieci wyciekły jednak zdjęcia przedstawiające Tu-22M3 i Su-34, zmuszając Rosjan do ich wycofania.

Jeśli dojdzie do podpisania oficjalnego porozumienia lub modus vivendi, Hamadan stanie się bazą dla bombowców strategicznych Tu-22M3 lub Tu-95MS i dla latających cystern Ił-78. Będzie również wykorzystywana jako punkt zaopatrywania myśliwców w paliwo.

Korzystanie z irańskiej bazy jest logiczne z przyczyn strategicznych, gdyż obecnie bombowce startują z baz Engels i Modzok, położonych w południowo-zachodniej Rosji. Przebazowanie ich na lotniska w Hamadanie ma skrócić dystans do celów w Syrii i przełożyć się na liczbę bomb zabieranych przez każdą z maszyn, które uwolnione zostaną od konieczności zabierania większej ilości paliwa.

Zobacz też: Wątpliwe doniesienia o izraelskich F-35 nad Iranem

(vz.ru, defence-blog.com)

Alex Beltyukov, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported