– Większość rosyjskiej infrastruktury wojskowej w Arktyce będzie gotowa pod koniec 2016 roku – powiedział wiceminister obrony Timur Iwanow podczas przemówienia w wojskowym porcie lotniczym Tiksi. Podczas roboczej wizyty Iwanow, przedstawiciele Federalnej Agencji do spraw Specjalnego Budownictwa i wykonawców omawiali tempo budowy baz wojskowych i innych instalacji w Arktyce.

Obecny jej stan pozwala na stacjonowanie jednostek wojskowych i wykonywanie przez nie podstawowych zadań. Jednak w latach 2016-2020 Rosjanie będą starać się, aby polepszyć warunki stacjonowania żołnierzy, w szczególności zajmą się rozbudowaniem infrastruktury. Obecnie budowa i modernizacja kilku wojskowych lotnisk w strefie arktycznej, w szczególności Tiksi, Anadyru, Workuty, Tempu, jest w fazie projektowania i etapów przygotowawczych. W bazie lotniczej Temp na Wyspie Kotelnyj zostały rozmieszczone zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1.

Budowa instalacji wojskowych w Arktyce to program, który jest unikalny pod względem logistyki, transportu i prac budowlano-modernizacyjnych. – Prace na północnych rubieżach Rosji są wykonywane na tak dużą skalę po raz pierwszy w jej najnowszej historii – podkreślił Iwanow. Dodał, że już wiele udało się osiągnąć, należy jednak zwrócić uwagę na to, że prac wykonywane są w surowym arktycznym klimacie. Planowe ukończenie prac jest bardzo ważne dla obronności i bezpieczeństwa narodu – zakończył zastępca ministra obrony.

W ubiegłym roku w Arktyce powstały cztery bazy wojskowe, w szczególności baza wojskowa i koszary na Wyspie Kotielnyj (Północna Koniczyna), stanowiącej część archipelagu Wysp Nowosyberyjskich. Podobne instalacje powstały na Ziemii Aleksandry (Arktyczna Trójlistna Koniczynka), stanowiącej część Ziemi Franciszka Józefa, a także na Wyspie Wrangla i Nowej Ziemi (Rogaczowo). Na przylądku Otto Szmidta wybudowano stacjonarne urządzenia radarowe i stacje kontroli samolotów.

W 2016 roku powstanie około 40 budowli różnego rodzaju, aby zapewnić schronienie żołnierzom i umożliwić im realizację zadań. Większość z nich zostanie połączona podziemnymi korytarzami w celu zapewnienia bezproblemowej komunikacji w trudnych warunkach komunikacyjnych. Materiały potrzebne do wzniesienia potrzebnej infrastruktury (ponad 190 tysięcy ton) mają dotrzeć w trakcie bieżącego sezonu żeglugowego.

Zobacz też: Rosjanie wzmocnią obecność w Arktyce w 2015 roku

(armyrecognition.com; fot. Vitaly V. Kuzmin na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported via Wikimedia Commons)