Wyjątkowo suche lato w połączeniu z ostrzałem artyleryjskim prowadzonym przez Rosjan w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy doprowadziły do wybuchu ogromnego pożaru lasu w pobliżu Stanicy Ługańskiej. Ogień rozprzestrzeniał się w zastraszającym tempie. Niestety doszło do tragedii – zginęło troje cywilów i jeden leśnik. Do szpitala trawiło dziesięcioro rannych, a 120 osób zagrożonych bezpośrednio przez żywioł ewakuowano.

Według mieszkańców Stanicy Ługańskiej 30 września około godziny 23.30 siły wierne Kremlowi rozpoczęły ostrzał artyleryjski. Niecałą godzinę później zauważono pożar lasu, który szybko nabierał na sile. Według gubernatora obwodu ługańskiego Serhija Hajdaja do walki z ogniem skierowano trzy samoloty gaśnicze An-32P i trzy śmigłowce. Tylko dziś wykonano 123 zrzuty wody. Nie wiadomo dokładnie, do jak wielkich zniszczeń doprowadził pożar wywołany rosyjskim ostrzałem. Nadal szacowane są straty.

Zagrożenie pożarowe wciąż jest bardzo wysokie. Władze poinformowały o zawieszeniu działalności wszystkich szkół w Siewierodoniecku do odwołania. Miasto znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie regionów szczególnie narażonych na pożary. Ukrhidrometcentr (tamtejszy odpowiednik IMGW) prognozuje, że do 5 października nie należy się spodziewać opadów.

Koniec lata był ciepły i bardzo suchy. Do podobnej tragedii doszło 2 września. Wówczas spaleniu uległo 1200 hektarów lasów, a sam ogień szalał bez przerwy przez dwadzieścia cztery dni. Z kolei na początku sierpnia życie stracili dwaj żołnierze uczestniczący w akcji gaśniczej w rejonie jasynuwackim, którzy weszli na minę.

Przedstawiciele ukraińskich sił zbrojnych nie wykluczają, iż doszło do sabotażu. Rosjanie stacjonujący w Donbasie, według Kijowa, mogli zaprószyć ogień, który wymknął im się spod kontroli.


Zobacz też: Francja: Śledztwo w sprawie rosyjskiego szpiega

(unian.info, dsns.gov.ua)

ministerstwo obrony Ukrainy