Pomimo że prace nad myśliwcem piątej generacji T-50 dalekie są jeszcze od ukończenia, Suchoj przedstawił już wstępną koncepcję myśliwca szóstej generacji. Rosyjscy wojskowi mówią już nawet o możliwości rozpoczęcia prac koncepcyjnych nad samolotami siódmej generacji.

O sprawie poinformował media wicepremier Dmitrij Rogozin. Z jego wypowiedzi wynika również, że Suchoj będzie koordynował prace nad elektroniką i uzbrojeniem przyszłego myśliwca. Jest to kiepska wiadomość dla innych rosyjskich biur konstrukcyjnych, a zwłaszcza dla MiG-a. Rosyjski wicepremier mówił przy tej okazji o konieczności konsolidacji przemysłu lotniczego. Trudno powiedzieć jaki będzie przebieg i finansowanie prac nad myśliwcem szóstej generacji, program myśliwca piątej generacji T-50 (na zdjęciu) ulega coraz to nowym opóźnieniom, a wydarzenia ostatnich miesięcy dobitnie pokazały, w jak dużym stopniu przebieg prac jest uzależniony od finansowanie ze strony Indii.

Dowódca rosyjskich sił powietrznych, generał pułkownik Wiktor Bondariew, powiedział, że podobnie jak w wypadku amerykańskich projektów rozważana jest wersja bezzałogowa. ‒ Jeżeli staniemy teraz, to staniemy już na zawsze ‒ dodał generał. Bondariew, podobnie jak Rogozin, nie podał żadnych konkretnych dat rozpoczęcia programu, stwierdził jedynie, że jest to kwestia kilku następnych lat.

(tass.ru; fot. Dmitriy Pichugin, via Wikimedia Commons, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2)