Rosyjskie Ministerstwo Obrony podpisało umowę ze spółką Berijew. Przedmiotem będzie dostawa sześciu łodzi latających Be-200. Wartość kontraktu to 8,4 miliarda rubli (268 milionów dolarów).

Pierwsze dwa egzemplarze to podstawowa wersja Be-200ES. Cztery następne zostaną natomiast dostarczone w konfiguracji Be-200PS, czyli bez sprzętu gaśniczego. Jest to pierwszy zakup tego typu samolotów przez rosyjskie wojsko. Już w niedługim czasie Ministerstwo Obrony może jednak zamówić osiem kolejnych egzemplarzy.

Be-200 jest największym na świecie uniwersalnym samolotem pełniącym funkcję latającej łodzi. Maszyna jest przeznaczona do pełnienia zadań patrolowych, transportowych (ładunków i pasażerów) oraz przeciwpożarowych. O jej przydatności w rosyjskich warunkach świadczy przede wszystkim możliwość gaszenia pożarów w wielkich kompleksach leśnych i wykonywania patroli na rozległych akwenach morskich.

Samolot, zależnie od charakteru zadania, może transportować do 12 ton wody (innych środków gaśniczych) lub 7,5 tony ładunku (do 72 pasażerów). Obecnie co najmniej pięć maszyn Be-200ES znajduje się w służbie rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

(en.rian.ru)