Flota Oceanu Spokojnego stała się chyba najaktywniej działającym zgrupowaniem rosyjskiej marynarki wojennej. Od chwili wspólnego rejsu z chińskimi okrętami w październiku ubiegłego roku rosyjskie zespoły regularnie okrążają Japonię. Aktywność Rosjan szczególnie wzrosła w przededniu zaplanowanych na okres od 30 sierpnia do 5 września ćwiczeń „Wostok”. Chiny nadal aktywnie współpracują z Rosją, ale w dwustronnej współpracy pojawiają się kolejne zgrzyty.

Przypomnijmy: między 18 a 23 października ubiegłego roku zespół dziesięciu rosyjskich i chińskich okrętów opłynął Japonię od strony Pacyfiku. Operacja zyskała rozgłos z powodu liczebności eskadry, a także przejścia okrętów cieśniną Tsugaru, oddzielającej Honsiu od Hokkaido.

—REKLAMA—

Szeroka na dwanaście mil morskich cieśnina w teorii powinna być zaklasyfikowana jako japońskie wody terytorialne. Po tym jak w roku 1967 premier Eisaku Satō zadeklarował Trzy Zasady Nienuklearne (Hikaku San Gensoku), które na dobrą sprawę zablokowały możliwość składowania amerykańskiej broni jądrowej na terenie Japonii, Waszyngton wymusił na Tokio umiędzynarodowienie wszystkich cieśnin między Wyspami Japońskimi. Tym sposobem Amerykanie zabezpieczyli sobie możliwość swobodnego przemieszczania swojego arsenału nuklearnego wokół Japonii na wypadek trzeciej wojny światowej.

W następnych miesiącach rosyjskie i chińskie okręty unikały tej prowokacyjnej trasy. Czym zatem wyróżnił się marsz rosyjskiego zespołu przez oddzielającą japońskie Hokkaido od rosyjskiego Sachalinu Cieśninę La Pérouse’a? W dniach 21–22 sierpnia przeszedł tamtędy wracający z ćwiczeń na Pacyfiku i Morzu Ochockim trzon Floty Oceanu Spokojnego, łącznie czternaście okrętów. W skład pierwszej grupy weszły niszczyciel Marszał Szaposznikow projektu 1155 Friegat i trzy korwety projektu 20380/85 Stierieguszczij Gieroj Rossijskoj Fiedieracyi Ałdar Cydienżapow, Griemiaszczij i Sowierszennyj. W drugiej grupie znalazły się dwie korwety projektu 1124 Albatros (Mietiel i Primorskij Komsomolec), cztery szybkie okręty rakietowe projektu 1241 Mołnia (R-11, R-14, R-18 i R-19), a wraz z nimi okręt rozpoznania Marszał Kryłow projektu 1914 Zodiak, jednostka zaopatrzeniowa typu Dubna, okręt szpitalny Irtysz i holownik.

W związku z ćwiczeniami „Wostok” przez Cieśninę Cuszimską na Morze Japońskie wróciła korweta Gromkij projektu 20380. Okręt wracał z chińskiego Qingdao, gdzie uczestniczył w morskiej części organizowanych przez Rosję igrzysk wojskowych, znanych szerzej pod anglojęzyczną nazwą Army Games. Ruchy rosyjskich okrętów na obu krańcach archipelagu japońskiego były obserwowane przez Morskie Siły Samoobrony.Współudział w organizacji zawodów i uczestnictwo w „Wostoku” są dowodem trwającej rosyjsko-chińskiej współpracy. Po kilku tygodniach zamieszania spowodowanego inwazją na Ukrainę przywództwo w Pekinie doszło do konsensusu w sprawie relacji z Moskwą. W obliczu przedłużającego się konfliktu uznano, że porzucenie Rosji oznaczałoby uznanie prymatu Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony chińska pomoc ogranicza się do niewiele kosztującego poparcia dyplomatycznego i propagandowego. Na polu gospodarczym chińskie firmy unikają narażania się na zachodnie wtórne sankcje, niewielki rosyjski rynek nie jest wart takiego ryzyka. W szerszej perspektywie osłabiona Rosja staje się słabszym i do pewnego stopnia uleglejszym partnerem, na dodatek oferującym surowce po przecenie.

Z drugiej strony w czerwcu zdymisjonowano wiceministra spraw zagranicznych Le Yuchenga, który odpowiadał za relacje z Rosją. Zważywszy że polityka silnego zbliżenia z Moskwą jest autorskim pomysłem Xi Jipinga, jej wykonawca Le stał się kozłem ofiarnym. Jednocześnie przeprowadzenie części ćwiczeń na spornych z Japonią Kurylach wyraźnie nie odpowiada Pekinowi. W komunikacie z 17 sierpnia chińskie ministerstwo obrony stwierdziło, że udział Chin w manewrach jest niezwiązany z aktualną sytuacją międzynarodową.

Skąd taka wstrzemięźliwość w obliczu pobrzękiwania szabelką wobec Japonii? Mimo wszystko Pekin chce uniknąć dalszego pogorszenia relacji z Tokio, szczególnie w obliczu zbliżającej się pięćdziesiątej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych. Istnieje także problem natury ideologicznej. W latach 60. w następstwie rozłamu ze Związkiem Sowieckim Mao uznał zasadność japońskich pretensji do południowych Kuryli. Jako że kult Mao cały czas odgrywa istotną rolę, dla Komunistycznej Partii Chin zmiana stanowiska byłaby problematyczna.

To niejedyny chińsko-rosyjski zgrzyt w ostatnich miesiącach. Na początku lipca rosyjski okręt zbliżył się do spornych z Chinami wysp Senkaku. Tokio nie podało wielu szczegółów, aczkolwiek z użytych w prezentacji zdjęć można domniemywać, że chodzi o korwetę Griemiaszczij. Przypuszczalnie jednostka szukała schronienia przed zbliżającym się tajfunem Aere. Niespodziewanie do korwety miała zbliżyć się chińska fregata typu 054A i ją przepędzić. Ze strony chińskiej pojawiają się sugestie, że Rosjanie nie poinformowali o zamiarze wejścia na wody uznawane przez Chiny za własne.Silny rosyjski zespół w składzie: niszczyciele Admirał Pantielejew i Marszał Szaposznikow projektu 1155, korwety Gromkij, Griemiaszczij i Gieroj Rossijskoj Fiedieracyi Ałdar Cydienżapow wraz z rozpoznawczym Marszałem Kryłowem współdziałał wówczas z chińskimi niszczycielami Lhasa typu 055 i Chengdu typu 052D oraz okrętem rozpoznania 794 typu Dongdiao, obserwując amerykańsko-japońskie przygotowania do ćwiczeń RIMPAC.

Chiński zespół, któremu towarzyszyła jednostka zaopatrzeniowa Dongpinghu, akurat wrócił z rejsu dookoła Japonii. Trasa wyraźnie wskazywała na chęć demonstracji siły przy jednoczesnym uniknięciu antagonizowania Japończyków. Niszczyciele przeszły bowiem przez Cieśninę La Pérouse’a, zaś Dongpinghu i 794 – przez cieśninę Tsugaru. Przejście okrętu rozpoznania między japońskimi wyspami może było medialnie mniej prowokacyjne, ale jednocześnie dużo niebezpieczniejsze dla Japonii pod względem możliwości zbierania danych wywiadowczych.

Zobacz też: Quicksink – nie kijem go, to bombą

Andshel, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported