28 maja w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku przedstawiciele Zjednoczonej Korporacji Stoczniowej, Biura Projektowo-Konstrukcyjnego Techniki Morskiej „Rubin” i marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej podpisali akt odbioru okrętu podwodnego K‑549 Kniaź Władimir projektu 955A (typ Boriej-A). Jednostka zakończyła próby państwowe na Morzu Białym i w listopadzie 2019 roku wróciła do bazy morskiej w Biełomorsku na północy Rosji. Od tamtego czasu trwały ostateczne prace na okręcie i załatwianie formalności.

Podpisany dokument stanowi przepustkę do przekazania Kniazia Władimira Wojenno-Morskomu Fłotu i przyjęcia do służby. Po trzech okrętach projektu 955 BoriejJuriju Dołgorukim, Aleksandrze Newskim i Władimirze Monomachu – jest pierwszym unowocześnionym Boriejem, na którego kiosku załopocze bandera świętego Andrzeja.

Podczas ceremonii obecny był dowódcza okrętu, kapitan pierwszej rangi Władisław Drużin, który stwierdził, że podczas prób morskich załoga w pełni poznała Kniazia Władimira i jest gotowa do rozpoczęcia misji. Okręt będzie służył we Flocie Północnej.

Stępkę pod pierwszego Borieja-A położono 30 lipca 2012 roku. Po ponad pięciu latach prac – w listopadzie 2017 roku – został zwodowany. Próby zakładowe rozpoczął rok później, ale musiał je przerwać z powodów technicznych. Jesienią ubiegłego roku okręt rozpoczął próby państwowe, w których trakcie pierwszy raz odpalił międzykontynentalny pocisk balistyczny R-30 Buława. Pozostając w zanurzeniu, posłał pocisk w kierunku poligonu Kura na Kamczatce na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Początkowo zapowiadano, że Kniaź Władimir zostanie przekazany rosyjskiej marynarce wojennej w grudniu, lecz, jak można było się już przyzwyczaić, doszło do kilkumiesięcznego opóźnienia. Na różnych etapach konstrukcji są cztery kolejne Borieje-A. Pierwszy z nich – Kniaź Oleg – ma opuścić suchy dok jeszcze w tym roku.

Podstawowym uzbrojeniem każdego okrętu jest system rakietowy D‑30 Buława z szesnastoma wyrzutniami pocisków strategicznych R‑30/3M30 Buława-30. Okręty pomyślane są jako następcy jednostek projektów 667BDR Kalmar i 667BDRM Dielfin.

Moskwa początkowo dążyła do konstrukcji czterech Boriejów-B, które miały być jeszcze dalej idącą modyfikacją. W maju 2018 roku ostatecznie porzucono ten plan. W zamian ma powstać sześć dodatkowych okrętów podwodnych projektu 955A Boriej-A.

Zobacz też: Kontrakt na rosyjskie śmigłowcowce

(tass.com)

HoteitH, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International