Admirał Władimir Wysocki, dowódca Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej, powiedział, że do 2016 roku Rosja zbuduje pierwszy niszczyciel nowego typu, który najprawdopodobniej będzie miał napęd nuklearny. Stwierdzenie to padło podczas morskich targów zbrojeniowych International Maritime Defense Show, IMDS-2011 w St. Petersburgu.

Roman Trotsenko – prezes United Shipbuilding Corporation – przedsiębiorstwa zarządzającego kilkoma rosyjskimi stoczniami – powiedział, że jego firma rozpocznie prace projektowe nad niszczycielem o napędzie atomowym jesienią tego roku. Ocenia on, że potrwają one dwa lata.

Taka jednostka z pewnością jest pomyślana jako eskorta dla lotniskowca o napędzie atomowym, który również ma wejść do służby w rosyjskiej flocie. Wspomniany już prezes Trotsenko powiedział, że pierwsza taka jednostka miałaby wejść do służby w 2023 roku. Jej projektowanie ma się rozpocząć w 2016 roku, a więc w momencie planowanego wejścia do służby atomowego niszczyciela. Natomiast początek budowy lotniskowca planowany jest na rok 2018.

Obecnie Rosja posiada tylko jeden, konwencjonalny lotniskowiec Admirał Kuzniecow, którego budowa rozpoczęła się jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, a zakończyła na początku lat 90.

Prezydent Miedwiediew już w 2008 roku zapowiedział budowę nowych lotniskowców, lecz nie określił wtedy rodzaju napędu tych okrętów.

(RIA Novosti)