Dziennik The Telegraph poinformował, że ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii i Rosji pracują nad umową otwierającą współpracę militarną pomiędzy obydwoma krajami. Współpraca dotyczyć będzie w pierwszym rzędzie przemysłu zbrojeniowego.

Umowa ma zezwalać brytyjskim przedsiębiorstwom z branży zbrojeniowej na zakup wyposażenia oraz prowadzenia wspólnych projektów. Rosjanom zależy zwłaszcza na tym drugim, aczkolwiek sporo nadzieje wiążą również ze sprzedażą ekwipunku. Jeden z dyplomatów miał nawet wyrazić nadzieję, że pewnego dnia zobaczy brytyjskich żołnierzy uzbrojonych w karabinki Kałasznikowa. Londyn zastrzega jednak, że współpraca nie będzie dotyczyć technologii z klauzulą „tajne”.

Negocjacje w sprawie umowy są dowodem ocieplenia w relacjach brytyjsko-rosyjskich. Jedną z pierwszych oznak poprawy dwustronnych relacji było przyznanie przez prezydenta Putina odznaczeń brytyjskim weteranom konwojów arktycznych. Następnie służby specjalne Wielkiej Brytanii włączyły się w zabezpieczenie Igrzysk Olimpijskich w Soczi.

(telegraph.co.uk)