Prezydent Dmitrij Miedwiediew podpisał nowy dokument prawny zwiększający płace rosyjskich żołnierzy, który wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2012 r. Obecne przepisy maja być rewolucją w stosunku do obecnej sytuacji jaka ma miejsce w rosyjskiej armii, w stosunku do której rząd rosyjski miał bardzo duże zaległości z wypłatą żołdu.

Prezydent, na spotkaniu z wyższymi dowódcami, powiedział iż żołnierze zasługują na współmierne do swojego poświęcenia wynagrodzenie. Stwierdził, że płace wzrosną o 150%-200% w stosunku do obecnych. Natomiast emerytury dla żołnierzy przechodzących w stan spoczynku o 50%, a być może nawet o 70%.

Podwyższenie zarobków rosyjskich żołnierzy jest częścią szerszego planu elit politycznych oraz wojskowych dotyczącego znacznej restrukturyzacji armii rosyjskiej, która spowoduje zwiększenie jej zdolności bojowych. Zawierać ma on przede wszystkim redukcję etatów oficerskich, zwiększenie personelu wojskowego tzw. kontraktowego oraz szeroko pojętą restrukturyzację technologiczną, na którą rząd planuje przeznaczyć ogromne kwoty pieniężne.

Co więcej, zwiększenie żołdu ma na celu zbliżenie go do standardów zachodnich, aby żołnierze rosyjscy otrzymywali prawie takie samo wynagrodzenie jak ich odpowiednich z krajów zachodnioeuropejskich. Jednocześnie ekonomiści twierdzą, iż taki wzrost spowoduje przyspieszenie inflacji w Rosji.

RIA Novosti