Piloci słynnej grupy akrobacyjnej Rosyjscy Rycerze (Russkije Witjazi) testowali wielozadaniowe myśliwce Su-30SM. Loty odbywały się w czwartym dniu pokazów lotniczych MAKS 2013. Piloci z bazy sił powietrznych w Kubince startowali z lotniska w mieście Żukowski pod Moskwą. Rosyjskich Rycerzy czeka zmiana maszyn. Na innych samolotach będą latać również Jerzyki (Striżi), druga drużyna z Kubinki. Utworzono ją 6 maja 1991 roku, kilka tygodni po powstaniu Rosyjskich Rycerzy.

– W czasie lotów piloci słynnego zespołu przeprowadzili serię akrobacji w powietrzu i zapoznali się z unikalnymi zdolnościami myśliwca Su-30SM, chwaląc jego zalety – powiedział Aleksander Uwarow, rzecznik korporacji Irkut.

W zeszłym roku wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin powiedział, że te dwa rosyjskie zespoły akrobacyjne otrzymają nowe samoloty. Wymianę maszyn zaplanowano na lata 2015–2016. Jerzyki, obecnie latające na wielozadaniowych myśliwcach czwartej generacji MiG-29, otrzymają myśliwce MiG-35 i samoloty szkolno-treningowe Jak-130. Rosyjscy Rycerze, którzy w pokazach wykorzystują myśliwce przewagi powietrznej Su-27, będą latać na wielozadaniowych Su-30 i Su-35.

(en.rian.ru)