Agencja prasowa TASS podała, że rosyjskie siły zbrojne będą szkolić prawosławnych popów służących w wojsku na kierowców bojowych wozów piechoty i innych pojazdów. Duchowni będą również przechodzić odpowiednie przeszkolenie, aby nauczyć się obsługiwać radiostacje i inne środki łączności.

Decyzja o specjalnych szkoleniach dla kapelanów ma wynikać z pragmatycznych założeń odnoszących się do sytuacji wyjątkowych na polu walki. W wielu przypadkach takie umiejętności mają być decydujące w ocaleniu żołnierzy, w tym ewakuacji rannych. Tego rodzaju przygotowanie jest skierowane głównie do tych, którzy nie mogą polegać na doświadczeniu z okresu, gdy byli wojskowymi.

Rzecznik prasowy diecezji omskiej poinformował, że pierwszych trzydziestu kapelanów rosyjskich wojsk powietrznodesantowych już dostało przydział do grup szkoleniowych i będą się przygotować do kierowania bojowymi wozami piechoty BMD-4M.

Pierwsze warsztaty odbywać się będą w przyszłym tygodniu na poligonie na przedmieściach Omska. Podczas ćwiczeń kapelani nie będą nosić broni i skupią się na dwóch zasadniczych blokach tematycznych: kierowanie pojazdami opancerzonymi i obsługa środków łączności.

Zobacz też: Pierwsze tankowania w locie Su-30SM należących do WMF

(themoscowtimes.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International