Służba prasowa rosyjskiego koncernu państwowego Rostiech poinformowała o opracowaniu pierwszej rosyjskiej kamery termowizyjnej zbudowanej z podzespołów produkowanych lokalnie. Sprzęt po raz pierwszy w całości powstał na bazie rosyjskiej myśli technicznej. Termowizor zaprojektowali pracownicy Centralnego Instytutu Naukowo-Badawczego Cyklon. Rosyjski termowizor zbudowany jest na bazie chłodzonych kriogenicznie pojedynczych detektorów fotonowych promieniowania podczerwonego.

W jego budowie wykorzystano detektory fotonowe, które zaliczają się tak zwanych detektorów na studniach kwantowych – QWIP (Quantum Well Infrared Photodetector), detektory wykonane z półprzewodników zawierających studnie kwantowe, cienkie warstwy materiału, wewnątrz której energia potencjalna nośników ładunku jest niższa niż poza warstwą. Kamera termowizyjna dysponuje matrycą o rozdzielczości 640×512. Pozwala na rozpoznanie obiektów w odległości 3,5 kilometra w trybie pola widzenia 10,5×7,8º.

Nowa kamera przeznaczona jest dla wozów bojowych. Podczas jej opracowywania korzystano z doświadczeń z prac nad stacjonarną kamerą termowizyjną Ankat-2, bazującej na matrycy o rozdzielczości również 640×512 i produkowanej przez holding Rostiech-Szwabe od 2018 roku. Urządzenie produkowane jest w dwóch konfiguracjach, uniwersalnej i wojskowej, przy czym ta ostatnia jest przeznaczona dla czujników zarówno przenośnych, jak i stacjonarnych.

Zamysłem jest, aby uniezależnić Rosjan od korzystania z licencji kupowanej od innych państw. Do tej pory modernizacja systemów obserwacyjnych pojazdów opancerzonych bazowała na termowizorach wytwarzanych na licencji francuskiej, gdyż rodzime urządzenia były awaryjne. Dotyczyło to chociażby kamery Agawa.

W przypadku celowników działonowego Sosna-U i ESSA oraz przyrządów obserwacyjnych dowódcy Sokolnyj Głaz integralną częścią były kamery Thales Catherine FC o rozdzielczości 758×576. Te urządzenia są częścią pakietów modernizacyjnych czołgów podstawowych T-72B3 i T-80BWM. Otrzymują je również czołgi T-90A i T-90M.

Zobacz też: Rosja pracuje nad nowym okrętem podwodnym

(armyrecognition.com)

Mike1979 Russia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported