Opóźnienia i zmiany w programie Canadian Surface Combatant pociągają za sobą coraz większe koszty. Najnowszy raport, który opublikował Parliamentary Budget Officer Yves Giroux, czyli urzędnik odpowiedzialny za nadzór budżetowy, wskazuje, że wartość programu CSC osiągnęła już poziom 70 miliardów dolarów kanadyjskich.

Oznacza to przekroczenie kosztorysu sprzed dwóch lat o ponad 8 miliardów. Kwota obejmuje prace projektowe, budowę, części zamienne i amunicję na dwa lata służby, szkolenie załóg, zarządzanie programem, modernizację infrastruktury i podatki.

„Różnica w szacunkach wynika z nowych informacji na temat specyfikacji projektu wydanych przez Departament Obrony Narodowej”, wyjaśnia Giroux w raporcie. „Przede wszystkim budowa okrętów zacznie się później, co zwiększy wpływ inflacji, okręt będzie większy, niż zakładano w pierwotnym raporcie, co zwiększy koszty rzeczywiste budowy, oraz pomijamy koszt części zamiennych po pierwszych dwóch latach służby, co ogranicza koszty rzeczywiste programu”.

Canadian Surface Combatant to najdroższy program w historii państwa kanadyjskiego. Ma się zakończyć zbudowaniem piętnastu okrętów, które zajmą miejsce fregat typu Halifax i niszczycieli typu Iroquois. Pierwsza jednostka ma być dostarczona w połowie lat dwudziestych, ostatnia – pod koniec lat czterdziestych.

Pierwotnie zakładano, że program CSC będzie kosztować 26 miliardów dolarów. Kwota ta wkrótce się podwoiła, a potem zaczęła rosnąć o kolejne miliardy. A prawdopodobnie wzrośnie jeszcze bardziej. Z raportu PBO wynika, że kolejny rok opóźnienia przełoży się na kolejne 2,2 miliarda dolarów.

Za budowę okrętów odpowiadać będzie przedsiębiorstwo Irving Shipbuilding z Halifaksu. Kanadyjczycy jako bazę CSC wybrali fregatę typu 26 oferowaną przez BAE Systems i Lockheeda Martina. Kanada stanie się tym samym głównym użytkownikiem typu 26 na świecie. Marynarka Wielkiej Brytanii otrzyma tylko osiem fregat tego typu, Australii zaś – dziewięć. Od początku przetargu słychać było głosy mówiące, że oferta Lockheeda jest faworyzowana przez rząd.

Zobacz też: Lockheed wycofuje się z programu FFG(X)

(ottawacitizen.com)

BAE Systems