Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu poinformował, że po raz pierwszy w historii rosyjskiego lotnictwa wojskowego kobiety będą mogły uczestniczyć w kursach dla pilotów w Krasnodarskiej Wyższej Wojskowej Lotniczej Szkole Pilotów imienia Bohatera Związku Radzieckiego Anatolija Sierowa. Informację o naborze kobiet szef rosyjskiego resortu obrony przekazał w podmoskiewskim wojenno-patriotycznym parku „Patriot” podczas uroczystości zorganizowanej z okazji 105-lecia rosyjskich sił powietrznych.

Według Szojgu kobiety bardzo interesuje możliwość służenia krajowi jako pilot lotnictwa wojskowego (zobacz też: Kobiety w rosyjskiej marynarce). Do tej pory do szkoły złożono setki listów z prośbą o przyjęcie na kurs. Zdecydowano jednak, że w tym roku pierwsza grupa dziewcząt w Krasnodarskiej Wyższej Wojskowej Lotniczej Szkole Pilotów na kursach dla pilotów wojskowych liczyć będzie piętnaście osób. Zajęcia zaczynają się 1 października 2017 roku.

Kobiety już wcześniej mogły studiować na tej uczelni, gdyż pozwolenie takie uzyskały w 2009 roku, ale nie mogły ubiegać się o miejsca na kierunkach dla pilotów wojskowych.

Zobacz też: Pierwsza kobieta na czele norweskiego lotnictwa

(tass.com)

Dmitriy Pichugin via Wikimedia Commons, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2