Przedsiębiorstwo Urałwagonzawod z Niżnego Tagiłu poinformowało o udanej modernizacji bojowego wozu piechoty BMP-1 (zobacz też: BWR-1S z innej epoki), który zintegrowano z armatą automatyczną 2A72 kalibru 30 milimetrów. Prezentację unowocześnionego pojazdu zaplanowano na forum militarno-techniczne Armija 2018, które odbędzie się pod koniec sierpnia.

Modernizacja bojowego wozu piechoty BMP-1 odbywała się w ramach programu Basurmanin, który zakładał wymianę przestarzałego uzbrojenia na wieżę używaną przez transporter BTR-82A wyposażoną w armatę automatyczną 2A72 kalibru 30 milimetrów i karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Stabilizowana w dwóch płaszczyznach armata ma dzienno-nocny system celowniczy i może razić cele w odległości do 2,5 kilometra. Może ponadto strzelać amunicją programowalną.

Pojazd przeszedł już testy na poligonie Instytutu Badawczego Sprzętu Pancernego w Kubince pod Moskwą. Rozpoczęły się one w czerwcu 2018 roku. Rosjanie twierdzą, że w porównaniu z BTR-82 nowo zmodernizowany BMP-1 charakteryzuje się lepszą celnością prowadzenia ognia, w szczególności dzięki bardziej stabilnemu gąsienicowemu podwoziu.

Pierwsze dostawy zmodernizowanych pojazdów BMP-1 zaplanowano jeszcze na bieżący rok, choć bardziej prawdopodobne jest dostarczenie wozów w 2019 roku. Trafią one do rosyjskich sił zbrojnych i gwardii narodowej. Niewykluczone, że znajdą swoich odbiorców za granicą.

Zobacz też: Omsktransmasz rozwija nową rodzinę bwp

(armyrecognition.com; na zdjęciu tytułowym BMP-1 bułgarskich wojsk lądowych)

KGG1951, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported