Rosyjska delegacja, której przewodzi generał porucznik Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej Nikołaj Bogdanowski zainteresowała się włoskim projektem żołnierza przyszłości. Trzydniowa wizyty grupy rosyjskich wojskowych została zaplanowana w celu wymiany doświadczeń na tematy związane z konstrukcją takich systemów.

Prezentacja tego systemu będzie miała charakter dwuwymiarowy. Po pierwsze, będzie można go obejrzeć przedstawionego na wystawie. Jednak ciekawszym sposobem zapoznania się z działaniem będzie jego prezentacja pod kątem bojowym. Będzie to stanowić możliwość do dokładnego przyjrzenia się zasadom działania nie tylko całego ekwipunku, ale także możliwościom taktycznym oraz zoperacjonalizowaniu w terenie.

Zdobyte doświadczenie podczas tej wizyty oraz współpraca z Francją w celu zakupu dla celów treningowych systemu Felin mają być bardzo pomocne przy opracowaniu własnego, od dawna zapowiadanego, modelu żołnierza przyszłości.

Włosi są kolejnym narodem, który pragnie rozwinąć swój własny projekt. Wiele z państw NATO posiada modele, które są w różnych fazach rozwoju. Są one realizacją paradygmatu C4ISTAR, który zakłada pełna integrację takich czynników jak dowodzenie, kontrola, komunikacja, komputeryzacja, wywiad, lokalizacja celu oraz rozpoznanie.

Kluczowym elementem projektu Soldato Futuro jest system dowodzenia i kontroli, który sterowany jest przez oprogramowanie uruchamiane na komputerze Larimart za pomocą standardowego 4-calowego ekranu dotykowego. Pozwala on użytkownikowi na odbieranie i wysyłanie wiadomości tekstowych oraz obsługuje mapy cyfrowe, menu nawigacyjne i GPS.

Pancerz zapewnia ochronę przed ciosami zadawanymi nożem i ochronę przed pociskami o kalibrze 9-mm. Posiada on wersję z kamuflażem oraz używaną w ochrony przed skutkami działania broni chemicznej i biologicznej oraz promieniowaniem po wybuchu nuklearnym.

Podstawowym uzbrojeniem tego żołnierza jest karabin szturmowy Beretta ARX-160, który został rozwinięty przez Galileo Avionica. Jest to lekki karabin o długości 840 mm z teleskopowa kolba, którą można dostosować do właściwości i budowy żołnierza oraz pozycji, w jakiej się on znajduje.

(http://en.rian.ru/)