Rosja rozpoczęła realizację zawartej z Irakiem umowy przewidującej dostawę uzbrojenia do tego kraju. Sprawy nabrały szybszego obrotu po tym, jak rosyjski przemysł zbrojeniowy otrzymał żądaną zaliczkę. Irakijczycy muszą się jednak uzbroić w cierpliwość, sprzętu nie dostaną bowiem tak szybko.

Iracko-rosyjskie porozumienie, którego przedmiotem jest dostawa trzydziestu śmigłowców szturmowych Mi-28N i czterdziestu dwóch egzemplarzy samobieżnych przeciwlotniczych zestawów artyleryjsko-rakietowych bliskiego zasięgu Pancyr S-1, ma dość długą i barwną historię. Podpisanie umowy ujawnił premier Nuri al-Maliki w październiku 2012 roku w czasie wizyty w Moskwie. Krótko po tym wydarzeniu pojawiły się informacje o planowanym zerwaniu porozumienia przez stronę iracką. Tamtejszy minister obrony, Sadun al-Dulajmi, zaprzeczył jednak pojawiającym się pogłoskom, wedle których Bagdad jest gotowy do unieważnienia kontraktu wartego 4,2 miliarda dolarów. Według plotek powodem anulowania umowy z Rosją miały być obawy o ewentualną korupcję w tamtejszym resorcie obrony.

Na konferencji prasowej w Bagdadzie szef resortu obrony próbował rozwiać powstałe wątpliwości, mówiąc, że transakcja zostanie zrealizowana zgodnie z wcześniejszymi założeniami. – Biorę odpowiedzialność za każde wystąpienie korupcji, zarówno przed Bogiem, jak i przed prawem. Umowa z Rosją nie została anulowana, cały czas trwają negocjacje – powiedział al-Dulajmi.

Rosjanie nie otrzymali do tej pory ani jednego dinara i jak na razie nie osiągnięto końcowego porozumienia. Iraccy przywódcy zdecydowali jednak ponownie przyjrzeć się negocjowanej umowie. W pewnym momencie doszło nawet do zawieszenia transakcji. Równolegle iracki parlament wszczął dochodzenie w sprawie kilku urzędników podejrzanych o przyjmowanie łapówek. Sprawy wyjaśniły się w marcu 2013 roku. Wówczas iracki minister spraw zagranicznych Hosziar Zebari powiedział, że Irak i Rosja parafowały zmienioną umowę. Zgodnie z jego deklaracjami dostawy miały ruszyć latem. Dochodzenie w sprawie korupcji zamknięto wkrótce po tym wystąpieniu. Z biegiem czasu je wznowiono, ale teraz wydaje się, że już wszystko jest w porządku. Jednocześnie wpłacona zaliczka powinna przyspieszyć bieg wydarzeń.

(en.rian.ru)

UMKH77R, na licencji