Holding Wiertolety Rossii poinformował, że 419. Lotnicze Zakłady Naprawcze wyremontują osiem węgierskich śmigłowców Mi-24W i Mi-24P. Śmigłowce do Sankt Petersburga z bazy wojsk lotniczych w Kecskemécie dostarczono na pokładzie samolotu transportowego An-124.

Prace wykonywać będą też mechanicy Moskiewskiej Fabryki Śmigłowców imienia Michaiła Mila i przedsiębiorstwa JSC NPO Geofizika-NW. Węgierskie Mi-24 będą też częściowo modernizowane, w tym przystosuje je się również do latania w nocy z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych trzeciej generacji klasy B.

Wszystkie osiem śmigłowców rozmontowano, silniki turbowałowe Klimov TW3-117W dostarczone zaś do zakładów Klimowa, spółki zależnej Zjednoczonej Korporacji Silnikowej, w celu naprawy i przedłużenia ich żywotności. Kokpity śmigłowców są modernizowane, aby pomieścić zmodernizowaną awionikę. Jednocześnie śmigłowce Mi-24 przystosowywane są do korzystania z gogli noktowizyjnych.

Pierwsze cztery wiropłaty trafią z powrotem do użytkownika w kwietniu, natomiast dostawę pozostałych maszyn zaplanowano na lipiec. Wszystkie maszyny przejdą próby naziemne i w locie, w tym odbywać będą testy w nocy. Mi-24W i Mi-24P wyposażone w gogle noktowizyjne będą testowane również na Węgrzech. Wyniki tych prób mogą przyczynić się do podjęcia modernizacji czterech kolejnych śmigłowców tego typu.

Na mocy porozumienia z 31 października 2017 roku koszt modernizacji wyniesie 36 milionów euro. Remont i unowocześnienie węgierskich Mi-24 pozwoli na wydłużenie ich resursu do 2024 roku.

Zobacz też: Samoloty transportowe dla Węgier

(airrecognition.com)

József Süveg, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported