Małe okręty rakietowe projektu 22800 zostaną wyposażone w morską wersję rakietowo-artyleryjskich systemów przeciwlotniczych Pancyr-M. Dyrektor generalny i główny projektant biura konstrukcyjnego Ałmaz Aleksander Szljachtenko powiedział, że seryjna produkcja systemu już się rozpoczęła i obecnie Pancyry-M są w trakcie testów na Morzu Czarnym. Jeśli próby będą przebiegać bez większych problemów, pierwsze systemy zostaną zamontowane na trzeciej korwecie projektu 22800.

Pierwszy okręt z serii zostanie oddany do użytku w 2017 roku, zaś nowy system przeciwlotniczy może uzyskać gotowość operacyjną dopiero w roku 2018. Obecne plany wskazują, że nie wszystkie okręty projektu 22800 zostaną wyposażone w Pancyry-M.

Korwety z Pancyrami będą jednostkami osłony dla innych okrętów uderzeniowych. Nie będą jednak pierwszymi jednostkami Wojenno-Morskogo Fłota dysponującymi Pancyrami-M. W październiku bieżącego roku Dmitrij Konoplijow, dyrektor zarządzający tulskiego Biura Projektowego Maszyn, wyjawił, że pierwszym okrętem uzbrojonym w morską wersję Pancyrów-S1 będzie Admirał Nachimow.

Stępkę pod pierwsze dwa okrętyUragan i Tajfun – położono w grudniu 2015 roku. Budowę trzeciego i czwartego okrętu – o nazwach Sztorm i Szkwał – rozpoczęto odpowiednio w maju i lipcu bieżącego roku.

Według rzecznika prasowego stoczni Pełła pierwszy zostanie przekazany rosyjskiej flocie w grudniu 2017 roku, Tajfun zaś kilka miesięcy później. Rosyjska marynarka ma otrzymać co najmniej osiemnaście małych okrętów rakietowych projektu 22800. Pierwsze siedem powstanie w stoczni Pełła z Sankt Petersburga, kolejne w stoczni Morze w Teodozji na Krymie. Ponadto Stocznia w Zielonodolsku imienia A.M. Gorkiego otrzymała zamówienie na pięć korwet. Rosjanie twierdzą, że może powstać nawet trzydzieści okrętów tego projektu.

(navyrecognition.com; fot. Управление пресс-службы и информации Министерства обороны Российской Федерации, Creative Commons Attribution 4.0 International)

Управление пресс-службы и информации Министерства обороны Российской Федерации, na licencji Creative Commons Attribution 4.0 International