RSK MiG pragnie podpisać w najbliższym czasie umowę z peruwiańskimi wojskami lotniczymi na remont i modernizację drugiej partii ich MiG-ów-29. Według dyrektora generalnego MiG-a Siergieja Korotkowa ma to nastąpić jeszcze w tym roku. W dłuższej perspektywie w grę mogłaby wchodzić też sprzedaż dwunastu MiG-ów-35.

Dwa lata temu Rosjanie wykonali prace w tym samym zakresie – były to między innymi instalacja szklanego kokpitu, przystosowanie do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych Ch-31A i przeciwradarowych Ch-31P oraz odnowienie struktury płatowców w celu wydłużenia resursu – na ośmiu peruwiańskich „Dwudziestkach Dziewiątkach”. Realizacja wartego 106 milionów dolarów kontraktu znacznie się jednak opóźniła (zmodernizowane myśliwce miały wrócić do Peru już wiosną 2010 roku), mówiono wówczas o kompromitacji RSK MiG i paraliżu peruwiańskiego lotnictwa, pozbawionego znacznej części potencjału bojowego.

Fuerza Aérea del Perú dysponuje dziewiętnastoma MiG-ami-29. Maszyny już zmodernizowane noszą oznaczenie SMP (jednomiejscowe, sześć sztuk) i UBP (dwumiejscowe, dwie sztuki).

(infodefensa.com; fot. Sergio de la Puente na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2)

Sergio de la Puente, GNU Free Documentation License, Version 1.2