Uralskie Biuro Konstrukcyjne Przemysłu Transportowo-Maszynowego w Niżnym Tagile zdecydowało się na ujawnienie nowego czołgu T-90M Proryw-3. O jego istnieniu poinformował ekspert wojskowy Aleksiej Chłopotow na swoim osobistym blogu Gur Khan attacks! Zdjęcie czołgu zostało opublikowane w kalendarzu korporacyjnym Urałwagonzawodu na rok 2017.

Nowa maszyna jest bardzo podobna do najnowszej wersji T-90MS, ale odznacza się pewnymi różnicami w wyglądzie zewnętrznym. W dolnej części wieży zastosowano dookólne ekrany przeciwkumulacyjne. Metalowa osłona ma chronić wrażliwe miejsce, którym jest łączenie wieży z kadłubem. Miejsce pancerza Kontakt-5 zajął modułowy pancerz reaktywny typu 4S23 Rielikt. Opancerzenie zapewnia zwiększenie ochrony czołgu przed podkalibrowymi pociskami przeciwpancernymi ze stabilizatorem brzechwowym APFSDS (Armour-Piercing Fin-Stabilized Discarding-Sabot).

T-90M ma masę około 50 ton, prześwit 450 milimetrów i po zatankowaniu do pełna zdolny jest przejechać 550 kilometrów. Załoga nadal będzie trzyosobowa: kierowca, dowódca i działonowy. Czołg wyposażono w nowy silnik o mocy 1130 koni mechanicznych. Dodatkowo na wyposażeniu znalazł się elektrooptyczny system zakłócający Sztora-1, nowy układ automatycznego śledzenia celów i komputer kierowania ogniem. Nie mogło zabraknąć sławnej drewnianej belki, znanej z radzieckich/rosyjskich konstrukcji, tym razem zamontowanej po prawej stronie kadłuba.

O sile uzbrojenia stanowić będzie gładkolufowa armata 2A46 kalibru 125 milimetrów i karabiny maszynowe kalibru 12,7 i 7,62 milimetra. W niedalekiej przyszłości T-90M mają zastępować starsze wersje pojazdów pancernych: T-90 i T-90A (zobacz: Nowe plany modernizacji T-72 i T-90).

Zobacz też: Rosja będzie mieć celniejsze działa dla Armaty

(armyrecognition.com, sputniknews.com; na zdjęciu czołg T-90A)

Mike1979 Russia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported