Podczas prób przygotowujących żołnierzy do parady wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa obchodzonego w Rosji 9 maja pokazano po raz pierwszy zmodernizowaną wersję czołgu podstawowego T-72B3.

Pierwsze obserwacje pozwalają stwierdzić, że nowo zmodernizowany T-72B3 jest wyposażony w dodatkowe elementy pancerza. Po bokach i z przodu kadłuba zamontowano płyty pancerne, zaś z tyłu pancerz klatkowy, który ma zadanie ochronić przedział silnika przed zagrożeniami ze strony głowic pocisków granatników RPG-7 i RPG-7W (zobacz też: Mantija ochroni rosyjskich pancerniaków).

Wieża czołgową również osłonięto nowym pakietem pancerza, w tym pancerzem reaktywnym (montowanym po obu stronach wieży), natomiast tylna część wieży jest wyposażona w pancerz prętowy, podobny do zastosowanego w tylnej części kadłuba. Pancerz reaktywny Kontakt-5 rosyjskie czołgi T-72B3 używały już podczas operacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Podczas prac wykorzystano doświadczenia płynące z konfliktów na Ukrainie, w Gruzji i Syrii. W nowej wersji T-72B3 pozostawiono niezmienione uzbrojenie, w tym działo 2A46M-5 kalibru 125 milimetrów z przedmuchiwaczem i zamontowany współosiowo karabin maszynowy PKA kalibru 7,62 milimetrów, a także przeciwlotniczy karabin maszynowy NSW kalibru 12,7 milimetra umieszczony obok włazu dowódcy.

Zgodnie z raportem Military Balance 2016 opublikowanym przez Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych rosyjskie wojska lądowe dysponują obecnie około liczbą ośmiuset T-72B3. Tym samym stanowią one kręgosłup wojsk pancernych Kremla (zobacz też: Nowe plany modernizacji T-72 i T-90).

Zobacz też: Nikaragua zainteresowana T-72B3

(armyrecognition.com)

Vitaly Kuzmin, CC BY-SA