Walerij Poljakow, zastępca dyrektora Państwowego Centrum Badawczego Kryłowa, poinformował, że Rosjanie opracowali projekt nowego ciężkiego lotniskowca projektu 23000E (Sztorm). Okręt ma mieć charakter wielozadaniowy. Makieta po raz pierwszy zostanie ujawniona szerszej publiczności podczas Międzynarodowego Salonu Morskiej Techniki Wojskowej, który odbędzie się w dniach 1–5 lipca 2015 roku w Sankt Petersburgu.

Według obecnych założeń projektowych lotniskowiec ma mieć 330 metrów długości i 40 metrów szerokości oraz wypierać 90–100 tysięcy ton. Poruszał się będzie z maksymalną prędkością trzydziestu węzłów, a załogę utworzy około 4–5 tysięcy osób. Jednostka będzie mogła przebywać na morzu sto dwadzieścia dni bez uzupełniania zapasów. Na podstawie obecnych danych ocenia się, że okręt będzie napędzany konwencjonalnie, ale w przyszłości nie wyklucza się zastosowania napędu nuklearnego.

Według Poljakowa lotniskowiec będzie prowadził operacje na odległych akwenach oceanicznych, wspomagał atakowanie celów lądowych i morskich, zapewniał siłom morskim stabilność operacyjną na potencjalnym teatrze działań wojennych lub operacji kryzysowych. Ponadto zadaniem lotniskowca będzie ochrona oddziałów desantowych i zapewnienie obrony przeciwlotniczej. Wyposażenie obronne mają stanowić wyrzutnie pocisków przeciwlotniczych zebrane w cztery moduły, a także systemy przeciwtorpedowe.

Grupa bojowa będzie liczyła około osiemdziesięciu lub dziewięćdziesięciu samolotów i śmigłowców. Prawdopodobnie na lotniskowcu stacjonować będą samoloty wczesnego ostrzegania, morskie wersje myśliwców T-50 PAK FA i MiG-29 oraz śmigłowce Ka-27. Niezwykłe jest to, że do wysyłania samolotów w powietrze miałyby być stosowane dwa systemy: zarówno rampa znana z Admirała Kuzniecowa (dwa stanowiska startowe), jak i katapulty elektromagnetyczne (kolejne dwa, pod kątem do osi okrętu).

Projekt nie jest wersją ostateczną i może ulec modyfikacji na każdym z kolejnych etapów projektowania lub budowy okrętu. W dużej mierze zależeć to będzie od przyszłych wymagań odbiorcy.

Aktualizacja: Zaprezentowany model wyglądał następująco.

Model_aircraft_carrier_project_23000E_at_the_«Army_2015»_2

Zobacz też: Rosyjskie marzenia o superlotniskowcu.

(janes.com; fot. US Navy)